4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A magyarországi televíziók leginkább a hagyományos és a modern technológiák keveredésén alapuló rendszerekben dolgoznak, a digitális átállással viszont új nézői igények terjednek majd el, ami új technikák alkalmazását is megkövetelheti. Erre számít az IBM és a Synergon is, ezért a két informatikai vállalat megállapodást kötött, hogy együtt próbálnak beszállni a versenybe. Maximum 20-30 új csatornára és milliárdos üzletekre számítanak. Mfor.hu tudósítás.

Átállnak(Mfor-montázs)

Idén már Magyarországon is elindulhat a digitális földfelszíni sugárzás, a műholdas és a kábelszolgáltatók pedig már most is kínálnak digitális csomagokat. A T-Online IPTV szolgáltatását is egyre többen ismerik meg.

A hazai televíziók viszont - úgy tűnik - csak félgőzzel próbálják kihasználni a digitalizációban rejlő lehetőségeket. A nemzetközi tulajdonú IBM és a magyar kötődésű Synergon informatikai vállalatok vezetői úgy látják, hamarosan a televízióknak is lépniük kell. A két cég ezért együttműködési megállapodást kötött, hogy a valódi átálláshoz szükséges rendszereket együtt értékesíthessék a műsorszolgáltatóknak.

Milliárdos üzlet


"Annak ellenére számítunk a hazai televíziózás megváltozására, hogy tudjuk: a magyar nézők meglehetősen konzervatívak" - mondta az mfor.hu-nak Fónai Tamás, a Synergon üzletágigazgatója. Hozzátette, hogy első körben a legnagyobb játékosnak számító, külföldi tulajdonban lévő kereskedelmi televíziók állhatnak át, ők is főleg a tulajdonos döntése nyomán. Előbb-utóbb viszont a kisebb műsorszolgáltatóknak is be kell látniuk, mennyivel olcsóbban és hatékonyabban lehet működtetni a televíziót egy egységes rendszer alkalmazásával, mondta az üzletág-igazgató.

A két vállalat egyébként azzal számol, hogy akár húsz-harminc új televízió is megjelenhet hazánkban a digitális átállással. Ezután konszolidáció mehet végbe, és körülbelül négy-öt társaság válhat igazán nagy szereplővé.

A cégek egy-egy tévécsatorna kapcsán milliárdos értékű informatikai beruházásokkal számolnak. Fónai Tamás szerint ezek értéke attól függ, milyen mélységben szeretnék átállítani rendszereiket a műsorszolgáltatók. "Ha valaki mindent akar, a befektetés ötmilliárd forint fölé is mehet. Ha csak a tárolási rendszereit szeretné kicserélni, egy-kétmilliárd forintból is kijöhet a dolog" - mondta az üzletágigazgató.

Mi, nézők azt vehetjük majd észre a tévék belső átállásából, hogy jobb minőségű szolgáltatást kaphatunk, gyorsabban - mondta Molnár Sándor, aki az IBM képviseletében már épített  ki hasonló rendszereket.

A televíziók ugyanis automatizálni tudják azt a folyamatot, amely révén az internetre küldenek műsorokat; a képminőség is jelentősen javítható, ha egy egységes rendszerben, a tárolókapacitások okos kihasználásával dolgoznak a stúdiók. "Kapcsolatban állunk olyan céggel is, amely csak interneten látható, de HD minőségű (nagy felbontású) adások beindítását tervezi Magyarországon" - közölte a szakértő.

Lépniük kell a tévéknek is


A két vállalat szakemberei szerint a televízióknak is megéri, ha saját maguk is alkalmazkodnak a digitális piac szabályaihoz. Jelenleg azok az internetes oldalak járnak jól, amelyek újraközlik a televíziók műsorait: ilyenek a videómegosztók, mint például a Youtube. Ez az oldal "hivatalosan" abból él, hogy összegyűjti a felhasználók által készített videókat. Sok esetben pedig a nagy tévécsatornákon látható műsorokat közlik újra ezek a szájtok.

A tévék úgy oldhatják meg ezt a helyzetet, ha saját maguk, saját felületükön teszik elérhetővé tartalmaikat, amelyek újraközlésével bevételeket is realizálhatnak - fejtette ki Molnár Sándor.

A költséghatékony működést segítheti, hogy egy-egy televízió gyártási rendszereit vállalatirányítási rendszerekkel is összekötheti. Így pontosan nyomon követhető például a szerkesztői-műsorkészítői infrastruktúra kihasználtsága, a vágóhelyiségek időbeosztása is.

A szakértő arra is felhívta a figyelmet, hogy a műsorszolgáltatóknak érdemes platformfüggetlen és nyílt rendszereket választaniuk, hiszen ebben az esetben a technológia és a formátumok fejlődése közben lehet például korszerűbb megoldásokra váltani - anélkül, hogy a teljes rendszert cserélni kellene.

Fónai Tamás, a Synergon üzletágigazgatója közölte: a cég több tévécsatornával is kapcsolatban áll; az idei évben szeretnék megkötni az első szerződést, amely a cég és az IBM közötti együttműködés keretén belül szállítana informatikai rendszert. Véleménye szerint ezzel a valóságban is megkezdődhet a digitális átállás, amit a nézők is észrevesznek majd.

LNG

Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!