2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A technológia, a műszaki textíliák és az ágazathoz kapcsolódó új szolgáltatások területén lehet növekedési esélyük a magyar textil- és ruhaipari vállalatoknak - mondta Pataki Pál, a Textilipari Műszaki és Tudományos Egyesület (TMTE) elnöke egy budapesti szakági konferencián szerdán.

Az elnök az Innováció a ruhaiparban című nemzetközi fórumon elmondta: a textiliparban egyre inkább előtérbe kerül a high-tech, egyebek mellett a nanotechnológia vívmányait hasznosítják a ruhagyártásban. A korszerű anyagokat, az úgynevezett műszaki textíliákat a határterületeken is hasznosítani lehet - tette hozzá, példaként említve az egészségügyi- és geotextíliákat, valamint az intelligens anyagokat.

Technológiai fejlesztés segíthet Európán

Made in Europe

A ruhaiparban jelentős igény van az új, személyre szabott szolgáltatásokra. A legújabb kutatások keretében számítógépes szoftverek segítségével gyártanak a vásárló testalkatára tökéletesen illeszkedő ruhát - mondta Pataki Pál. Az elnök szerint a magyar vállalatoknak elsősorban a fejlesztések hasznosítása területén kellene együttműködniük. Van már nemzetközi példa arra, hogy kutatók, egyetemek és gyártók konzorciumot alkotva ültetik át a fejlesztéseket a gyártófolyamatokba - utalt az elnök az uniós Leapfrog projektre.

A technológiai áttörést célzó, az uniós országok textil- és ruhaiparának szakmai érdekképviseleti szervezete (Euratex) által vezetett programról a konferencián az Euratex képviselője tartott előadást. Mauro Scalia hangsúlyozta: céljuk, hogy megállítsák az iparág elvándorlását Európából. Vélekedése szerint ehhez a gyártási költségek csökkentésére, gyártásautomatizálásra és a fejlesztések gyorsabb hasznosítására van szükség.

Hazai textilipar számokban

A TMTE kiadványa szerint a magyar textilimport idén az első négy hónapban 148,5 milliárd forintot tett ki, ami a tavalyi év azonos időszakához képest 2,8 százalékos növekedés. Az export 13,3 százalékkal nőtt, és 123,7 milliárd forintot tett ki. A behozatalban a legnagyobb részt a textilfonal, szövet és textilipari termékek, a kivitelben a ruházati cikkek és kiegészítők képviselték.

MTI / Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!