Javul az atomenergia megítélése a világ szemében - állapította meg az MTI-nek nyilatkozva Braun Márton fideszes országgyűlési képviselő, aki az Európa Tanács (ET) Parlamenti Közgyűlésének csütörtöki strasbourgi ülésén felszólalt a nukleáris energia és a fenntartható fejlődés összefüggéseiről tartott vitában. Elmondta, hogy a testület elé került jelentés akár áttörésnek is minősíthető, mert a korábbi állásfoglalásokkal ellentétben immár nem teljesen negatívan szól az atomenergia hasznosításáról.
Szerinte a csernobili katasztrófa által kiváltott félelmek csökkenőben vannak, hiszen ma már sokkal biztonságosabb technológiát alkalmaznak. Mint kifejtette, a széndioxid-kibocsátásnak betudható légköri felmelegedés, az éghajlatváltozás veszélyei miatt olyan emissziócsökkentési programok születtek, amelyek felértékelik az ebből a szempontból tisztának mondható nukleáris energiát. Az atomenergia hasznosítása - tette hozzá - azért is látszik kedvezőnek, mert ellentétben az olajforrásokkal, a legnagyobb uránlelőhelyek politikai szempontból nyugodt, rendezett térségekben, így például Ausztráliában találhatók.
Braun Márton szerint Magyarországnak, ha nem akar lemaradni, szintén gyorsan kell reagálnia a megítélés változására, mert ma meglehetősen szűkösek az atomerőmű-építő kapacitások.
A képviselő hangsúlyozta, hogy a nukleáris energia részarányának növelése semmiképpen sem az úgynevezett alternatív energiaforrások rovására kell, hogy történjen, hanem sokkal inkább a szénhidrogének ma még domináns arányának csökkenéséhez kell hozzájárulnia.
Az ET Parlamenti Közgyűlése az úgynevezett megújuló energiaforrások témaköréről is vitát tartott csütörtökön. Ebben a vitában Ékes József fideszes képviselő szólalt fel. Ő az alternatívnak nevezett energiaforrásokról - amelyek nagyrészt, bár nem teljesen lefedik a megújuló energiaforrások kategóriáját - azt mondta az MTI-nek, hogy Magyarországon ma még érezhető ezen újszerű forrásokkal szemben a hagyományos energialobbi ellenállása. Ezért - tette hozzá - számos magyar kutatási-fejlesztési eredmény, szabadalom külföldi szolgáltatóknál "landol".