5p

A nemzetközi szén-dioxid kereskedelemben több japán cég is érdeklődik az úgynevezett megállapított kibocsátási egységek (AAU, vagy kiotói egységek) vásárlása iránt és Magyarország tárgyalásokat folytat 5 millió egység japán vállalatoknak történő eladásáról - mondta Molnár József, a Környezetvédelmi és Vízügyi Minisztérium kabinetfőnöke a a Point Carbon norvég emissziókereskedelmi hírportálnak adott telefonos nyilatkozatában kedden.

A vásárló japán cégeknek azonban fel kell fedniük azonosságukat és a magyar kormány parlamenti jóváhagyáshoz köti az eladások létrejöttét - hangsúlyozta a kabinetfőnök, mivel - mint mondta - a héten megkérdőjeleződött a kormány kvótaeladásainak törvényessége.

Japán cégek korábban bizalmi alapon próbáltak AAU-kat vásárolni Kelet-Közép-Európában, így Lengyelországban és Magyarországon. Az egyetlen japán cég, amely nyilvánosan vásárolt kibocsátási egységeket a Mitsui & Co. volt, amely 22,5 millió AAU-t vett Csehországtól.

Mint Molnár József kiemelte: a kormány szeretne is előrehaladni az ügyletekkel, mert az AAU-árak esnek, a múlt hónapban még 8 dollár körül voltak, most nem magasabbak 7,50-7,80 dollárnál, és a nyárra 6 dollárra csökkenhetnek. Mint mondta: "nem látunk okot arra, hogy ne adjunk el AAU-kat, amikor jelenleg kereslet van a piacon".

Az elmúlt másfél évben Magyarország 11,6 millió AAU körül adott el Belgiumnak, Spanyolországnak és nem nevesített japán cégeknek.   Egy hongkongi kereskedőház juttatta vissza nem kis haszonnal Európába a Magyarország által jóhiszeműen eladott, CER (Certified Emission Reduction) kvótákat, azaz széndioxidkibocsátás-csökkentési egységeket - írta vasárnap a kvótaügy kapcsán a The Sunday Times. A lap szerint a Microdyne nevű, londoni székhelyű, de Cipruson bejegyzett kis kereskedőcég a hétvégén megerősítette, hogy tőle egy hongkongi kereskedőházhoz kerültek a magyar CER-kvóták. A lap úgy tudja: 800 ezer egységről van szó, amelyeket a Hungarian Energy Power Kft. egyenként 9 euróért vett meg, majd nyomban továbbadta a Microdyne-nak.

A londoni cég a CER-kvótákat a hongkongi cégnek adta el, amely az egységeket a BlueNext tőzsdén európai brókereknek és bankoknak értékesítette, "hozzávetőleg" 11,50-12 eurós egységáron, mintegy kétmillió euró "gyors profitra" szert téve.

A The Sunday Times kiemeli: a magyar kormány abban a tudatban adta el a kvótákat, hogy azok Japánba  kerülnek.

Japán - jóllehet nem tagja a szennyezőanyag-kibocsátás csökkentését célzó EU-programnak - használhatja a CER-eket az ENSZ klímaprogramja keretében. A kvótákat azonban nem lehet európai "újrahasznosításra" visszajuttatni.

Anvar Kasimov, a Microdyne tulajdonosa a brit lap által idézett hétvégi levelében közölte: szerződéses előírások nem teszik lehetővé, hogy felfedje, melyik hongkongi cégről van szó.

Összesen 7 ezer CER-kvóta (Certified Emission Reduction - széndioxidkibocsátás-csökkentési egységek) kapcsán történt hiba a párizsi Bluenext tőzsdén - mondta Molnár József egy hétfői budapesti beszélgetésen. Hétezer CER-kvóta esetében a CER azonosító rendszert a Bluenext egy kereskedője nem kapcsolta be a számítógépén, azon a napon, amikor a kvótákat megvette. A kereskedő el is kezdte eladni ezeket a CER-eket. A minisztériumi tisztviselő szerint a jogsértés akkor következett volna be az ügyben, ha ezeket a kvótákat az ETS rendszerben bárki megpróbálja újra leadni, erről azonban nincs információ, a kereskedők egymás között pontosan tudták, mit tesznek.

A jövőben az eladás előtt hét naptári nappal eljuttatja a KvVM az eladni kívánt CER-ek adatait, továbbá kísérőlevelet is adnak hozzájuk, megelőzendő a visszaéléseket - ígérte Molnár József.

A KvVM kabinetfőnöke emlékeztetett arra, hogy tavaly október 21-én a Deutsche Bank, mint a párizsi kvótatőzsde, a Bluenext tagja, 1.473.000 CER megvásárlására tett javaslatot a KvVM-nek, ez az ügylet azonban kútba esett. A múlt év december 18-án derült ki, hogy a CER-ekkel az európai, úgynevezett ETS kereskedelmi rendszerben nem lehet kereskedni, ezzel a kvóták értéke gyakorlatilag lenullázódott az európai piacon. Mivel a CER-ekre kereslet április végéig volt várható, a tárca igyekezett a kvótákat mielőbb eladni és folytatják is az eladásokat.

Molnár elmondta: az EU ETS-ben visszavonultatott CER-egységeket csak azok az országok adhatnak el az EU ETS-en kívül eső kiotói piacon, amelyeknek a Kiotói Jegyzőkönyv szerint a 2012-ig terjedő kibocsátás-csökkentési időszakban kvótafeleslegük van. Magyarországnak jelentősen kevesebb a kibocsátása, mint amennyi kvótát (AAU – Assigned Amount Unit) a Kiotói Jegyzőkönyv megenged, ezért megteheti, hogy az európai rendszerben visszavonultatott CER-egységek helyet AAU-egységeket von ki a forgalomból. „A kiotói rendszeren belül mindegy, hogy melyik fajta egységgel számolunk el. Azonban AAU-kvótából sokkal több van a piacon és nehéz értékesíteni, mert ezt az egységet alapvetően csak kormányok között lehet adni-venni. A CER-ek viszont likvidebb eszközök, melyekkel cégek is kereskedhetnek, így jobb áron és könnyebben lehet eladni őket” – magyarázta a KvVM illetékese.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!