3p

Félúton tart a szelektív hulladékgyűjtés kiteljesedése Magyarországon; e modern hulladékkezelési gyakorlat szempontjából az Európai Unió legkörnyezettudatossabb országaihoz képest is már csak öt év lehet a lemaradás, és körülbelül ugyanekkora az előny több kelet-európai, sőt egyes régi tagállamokhoz képest.

[ajanlo=1196][igazitas=right/]Viszkei György, a zöld rendszer működtetését részben finanszírozó Öko-Pannon Kht. ügyvezető igazgatója Párizsban, a csomagolási hulladékok kezelését koordináló európai társaságok találkozóján elmondta: a gazdasági teljesítményhez viszonyítva Magyarország jól áll a különválogatott szemét kezelését tekintve. A lakosság 45 százalékának közelében található szelektív hulladékgyűjtésre alkalmas "hulladéksziget", és az érintettek 35 százaléka rendszeresen használja is a színes kukákat.

Ezzel szemben Lengyelországban, Szlovákiában, Romániában, vagy Bulgáriában még igencsak gyermekcipőben jár a környezetbarát hulladékkezelés, sőt Görögországban is csak nemrég kezdték el kiépíteni a rendszert - mutatott rá az ügyvezető igazgató. Hozzátette, hogy Szlovénia az ország mérete miatt legfeljebb Budapesttel hasonlítható össze, Csehországban pedig hiába kiterjedtebb a szigetek hálózata, az emberek fegyelmezetlenebbül használják.

Jól válogatunk

A magyarországi rendszer egyik erőssége, hogy a lakosság odafigyel, és jó helyre dobja különválogatott hulladékát - mutatott rá Viszkei György. Adatai szerint csupán az elszállított mennyiség 5 százaléka az "idegen anyag", holott még a legfejlettebbnek tekintett német és belga rendszerben is 20-30 százalék. Igaz, a rendszer kiteljesedésével, azaz a résztvevők gyarapodásával valószínűleg Magyarországon is romlik az egyelőre jó arány.

Az egyre bővülő szelektív gyűjtés, illetve újrahasznosítás a rendszer 2003. évi bevezetése óta egyre drágább lett, és a költségek az elkövetkező pár évben még biztosan dinamikusan nőnek - mondta az ügyvezető igazgató. Közölte, hogy amíg a kezdő évben alig 100 millió forintot igényelt a rendszer működtetése, addig az idén már várhatóan 1,5 milliárd forintba kerülnek a szelektív hulladékgyűjtés és hasznosítás költségei. Viszkei György várakozása alapján a költségszint a jelenlegi mérték mintegy négyszeresén, három év múlva stabilizálódik. Ekkorra remények szerint már a lakosság mintegy 80 százalékára terjed ki a rendszer, amelybe az emberek 60-70 százaléka kapcsolódik.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!