4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Az informatika és szabályozása jogi kérdéseivel, valamint a mobil eszközök és alkalmazások elterjedésével foglalkozott az idén tíz éves Magyarországi Vezető Informatikusok Szövetsége (VISZ) a kedden megrendezett évi rendes Infó Hajóján. Az előadók nyíltan szóltak a gondokról, s nem kímélték az APEH-ot sem.

Nem kímélte az APEH-ot Lakatos Péter

Springel János (T-Systems) az elektronikus számlázás regényes magyarországi történetébe engedett bepillantást, dr. Sylvester Nóra (Nemzeti Hírközlési Hatóság, Informatikai Szabályozási Igazgatóság) pedig az informatika szabályozásáról szólt a szabályozói oldal szemszögéből. A képet dr. Lakatos Péter, a Köves Clifford Chance Ügyvédi Iroda vezető partnere tette élesebbé, aki az e-kormányzat és az e-demokrácia magyarországi fejlődését elemezte.

Döntő lehet a bizalom

A szakember az e-kormányzat hazai fejlettségi szintjével kapcsolatban elmondta: bár sok pozitív dolog történt, nemzetközi összehasonlításban valószínűleg sok országtól el vagyunk maradva. "Megérteni és artikulálni kell az igényeket, kielégítésüket pedig szabályozókkal kell segíteni. A döntő kérdés az, hogy az elektronikus ügyintézéssel kapcsolatos bizalom kialakul-e, és ha igen, milyen tempóban" - tette hozzá.

Bár több előadásban is elhangzott, hogy a jogalkotók nem akarnak rossz szabályokat hozni, arról is szó esett, hogy az egyes részérdekek képviseletét - a törvényes lobbizási keretek között - el is várják a törvények előkészítésekor. Felmerül azonban annak a veszélye, hogy egyes érdekkörök (például azok a technológiai szállítók és szolgáltatók, amelyek nagy lobbierővel rendelkeznek) olyan jogszabályok megalkotását szorgalmazhatják vagy éppen érhetik el, amelyek nem járulnak hozzá a kitűzött társadalmi cél eléréséhez.

"A lobbizásnak létezik intézményesített, profi formája, és van korrupt változata. Nem hiszem, hogy az elektronikus kereskedelem, az elektronikus ügyintézés vagy például az elektronikus számlázás terjedését a lobbizás akadályozná. A fő feladat a megfelelő igények megfogása, megértése és a bizalom kialakítása" - emelte ki Lakatos Péter.

Csobán Gyula (Infopen), Józsa Erika (Chinoin), Szinetár János (Carrier) és Tihanyi László (a Független Újságírók Bizottsága) "Az év CIO-ja" díjátadón

Az elektronikus ügyintézés, az elektronikus kormányzat egyik legfőbb centruma - mind a vállalatok, mind a lakosság szempontjából - jelenleg az APEH, így a szervezetnek óriási a felelőssége a bizalom kialakulásában.

Csobán Gyula koccint Jungbauer Józseffel, a VISZ elnökével

A szakember elismerte, hogy az APEH az elektronikus ügyintézés bevezetésével és kötelezővé tételével - akarva, akaratlanul - hozzájárult a fejlődéshez, s kielégítette az állam által megfogalmazott valós igényt, hogy szedje be jobban az adót. Azt sem vonta kétségbe, hogy az elektronikus adóbevallás, járulékfizetés kötelezővé tétele nagyon pozitív lépés a vállalkozók számára.

Kritika az APEH-nek

A szervezet jogi értelemben vett viselkedését azonban már kritikával illette. Kifogásolta például azt a szerinte általános APEH-gyakorlatot, hogy a szervezet saját állásfoglalása sem kötelező önmagára nézve egy későbbi ellenőrzés során.

Lakatos arra is felhívta a figyelmet, hogy a szervezet - amint ezt a többi előadó is megfogalmazta - nagyban hátráltatja a bizalom kialakulását.

"Amíg időben szinte határok nélkül lehet kérni dokumentációt egy adózást érintő ügylet utólagos ellenőrzéséhez (aminek egyébként lehet fontos oka), addig egy vállalkozás részére ésszerűtlen és csak többletterhet, -költséget és -eljárást okoz például az elektronikus számla alkalmazása. Így ugyanis nincs papíralapú dokumentum, amely hozzáfűzhető az aktához, s amely az adózási cselekmény alapja. Vagyis amíg a háttérdokumentumokat korlátok nélkül be lehet kérni - erre ezernyi példát hozhatunk az adómegállapítási ügyek bírósági felülvizsgálatából -, addig a bizalom nem alakulhat ki" - érvelt a szakértő.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!