Visszamenőleges büntetés a feketén foglalkoztatóknak
A kormányfő a feketegazdaság mérséklésével kapcsolatos elképzelések között említette annak lehetőségét, hogy ahol az APEH feketefoglalkoztatást észlelne, ott annak idejére, de legalább 3 hónapra visszamenőleg becsléssel is megállapíthatná a közterheket, illetve egy építési beruházás anyagköltségének elemzésével is megállapíthatná a befizetendő általános forgalmi adót.
A kormányfő minderről azután beszélt, hogy a Parlamentben egyeztetést folytatott többek között Nagy János országos vámparancsnokkal, Szikora Jánossal, az APEH elnökével, Pálfalvi Andrással, az OEP megbízott főigazgatójával, és Papp Istvánnal, az OMMF elnökével, ahol felkérést kapott a vámhatóság, az adóhatóság, az OEP és az OMMF, hogy intézkedéscsomagot készítsenek elő a feketegazdaság további visszaszorítása ellen.
18 százalék az eltitkolt gazdaság aránya
Gyurcsány Ferenc utalt arra, hogy a mintegy 25 ezer milliárd forintot kitevő magyar GDP-hez mérve a 18 százalékos feketegazdaság, csaknem 4 ezer milliárd forintot tesz ki. "A kormány ambíciója az, hogy ha az intézkedések hatására sikerül 1-3 százalékponttal mérsékelni a feketegazdaságot, akkor 100 milliárd forint nagyságrendű többletbevétele lenne a központi költségvetésnek" - emelte ki a miniszterelnök.
Alaposan szűrnék a fiktív cégeket
Gyurcsány Ferenc szólt még arról, hogy a kormány felhatalmazná az adóhatóságot arra, hogy kockázatelemzéssel kiválaszthasson cégeket, amelyeknél ellenőrizné, hogy vezetői valóságos személyek-e, és amennyiben azt tapasztalnák, hogy a társaság fiktív, akkor az adószámát akár visszamenőleg is törölhetnék, illetve az újonnan alakuló társaságokat 90 nappal a bejegyzésük után megvizsgálnák, hogy még idejekorán kiszűrhessék a fiktív cégeket.
A kormányfő kiemelte, hogy miután az elmúlt egy évben az ukrán határhoz közel megerősítették a vámellenőrzéseket, elterjedt az a szokás, hogy a csempészett cigarettát csomagban küldték be az országba. Ezért a kormány felhatalmazná a postát arra, hogy az unión kívülről érkező csomagokat - az emberi szabadságjogokat nem sértő, megfelelő garanciális feltételek mellett - fel lehessen bontani.
Gyurcsány Ferenc elmondta, hogy a jövedéki termékek szigorú adóztatása területén jelentős lépés volt ugyan a zárjegy alkalmazása, ám várhatóan 2008. január 1-jével bevezetik a vonalkóddal ellátott zárjegyeket, amelynek leolvasásakor a vámos azonnal megbizonyosodhat arról, hogy rendben befizették-e a jövedéki adót.
A kormányfő összegzésképpen kiemelte: a feketegazdaság elleni intézkedések emelik a központi költségvetés bevételeit, növelik a piac tisztaságát, és mindezt erős társadalmi támogatottság kíséri. "Akik a közteherviselésben nem vesznek részt, azok másokra hárítják a terheket, ami nem tisztességes, és ezen mindenképpen változtatni kell" - hangsúlyozta Gyurcsány Ferenc.