2p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

A befektetési bankoknál dolgozók éves prémiuma alig ér majd egy fabatkát Európában – aggódnak a szakmabeliek. Ezeket a bónuszokat általában dollárban állapítják meg, lévén a befektetési óriások zöme amerikai vállalat. A dollár azonban túlságosan gyengélkedik és leértékelődik vele a bónusz – keseregnek.

Márpedig a prémium különösen fontos a bankároknak, hiszen éves jövedelmük akár 90 százaléka is lehet az üzletekhez kötött pénzrész, de többnyire 70 százalék közelében van. Elkeseredésre viszont semmi ok, hiszen a számítások szerint az idei bónuszok nagyjából 30 százalékkal lehetnek a tavalyiak felett.

A Goldman Sachs, a Morgan Stanley, a Merrill Lynch, a Lehman Brothers, a JPMorgan és a Bear Stearns cégeknél minden eddiginél nagyobb, összesen 36 milliárd dollár körüli nyereségprémiumra van kilátás. Ugyanakkor ha figyelembe vesszük, hogy az amerikai pénz az euróval és a fonttal szemben is vesztett nagyjából 12 százalékot, akkor ez az összeg 30 milliárd dollárra tehető.

Ezen az összegen természetesen emberek tízezrei osztoznak, a nevezett befektetési csúcsszerveknél az első számú vezetők éves bónusza átlagban 2,3 millió dollár körül lehet - számolta ki a Global Sage brit szakcég. Ám majd mindegyikük veszít Londonban ebből, ami összesen több mint 150 ezer fontot is jelenthet.

Gondot okozhat az is, hogy a legtöbb európai vezető a JPMorgan Chase-nél vagy a Morgan Stanley-nél fix dollárárfolyamra állapíttatta meg bónuszát. Viszont egyszerűbb az olyan befektetési bankárok helyzete, akiknek azt eleve helyi pénzben, euróban vagy fontban határozzák meg (lásd a svájci UBS-nél vagy a német Deutsche Banknál). Devizaüzleteknél pedig megszokott, hogy ezen pénzekre árfolyamkockázati ügyletet is kapcsolnak, hogy kivédjék az árfolyami gondokat.

Az európai vezetők alapfizetése egyébként nem is olyan sok: a londoni City-ben átlagban 140 ezer angol fonttal, 275 ezer dollár körüli összeggel kell számolni. Esetükben a jövedelem igen nagy része a bónusz, ami lehet részvény, részvényopció, és esetleg évekig nem is lehet lehívni. "Egy rossz árfolyamú" évben a fiatalabb, a ranglétra alsóbb fokozatain helyet foglaló bankárok mondhatók szerencsésebbeknek, hiszen náluk a kapott pénznek legalább fele a rendes bérlistás fizetés.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!