3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A 15-64 év közötti, potenciális munkavállalók aktivitási aránya Magyarországon 57,6 százalék, ami jóval elmarad az Európai Unió 27 tagállamának 63,4 százalékától és a magyar mutató lényeges javulásával nem lehet számolni 2007-2008-ban az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalom-stratégiai Kutató Intézet szerint.

Az Ecostat Kutató Intézet csütörtökön megjelent Mikroszkóp című kiadványában megjelent elemzése szerint 15-64 év közötti, potenciális munkavállalók aktivitási aránya Magyarországon 57,6 százalék, ami jóval elmarad az Európai Unió átlagától. A jelentős különbséget részben magyarázza, hogy Nyugat-Európában széles körben elterjedt a részmunkaidős munkavállalás, valamint az úgynevezett atipikus foglalkoztatás más formája.

A szürke és feketegazdaság miatt nincs tiszta kép

Az EU-15-ben a foglalkoztatottak 18,6 százaléka, az EU-25-ben 15,6 százaléka dolgozik részmunkaidőben. Magyarországon ez az arány mindössze 4,4 százalék, a részmunkaidős munkavégzésben sem a munkáltatók, sem a munkavállalók nem érdekeltek, az előbbiek az adminisztrációs terhek növekedése, az utóbbiak az alacsonyabb jövedelem miatt - állapítja meg az Ecostat elemzése. Ugyanakkor az intézet is él azzal a feltevéssel, hogy bár statisztikák, felmérések alapján nem igazolható, logikailag azonban valószínűsíthető, hogy Magyarországon - a szürkegazdaság részeként - a részmunkaidős, atipikus foglalkoztatás aránya a jelzettnél lényegesen magasabb lehet.

A foglalkoztatottak számában az elmúlt 3-4 évben mintegy 80 ezer főnyi ingadozást mértek, a legalacsonyabb szintet 2005 első negyedévében regisztrálták, ekkor létszámuk 3 millió 875 ezer fő volt. A foglalkoztatott létszám 2006 harmadik negyedévében volt a legmagasabb, ekkor elérte a 3 millió 957 ezer főt, jelenleg 3,9 millió.

Némileg csökkent a munkanélküliség

Az Ecostat elemzése szerint a munkanélküliek száma 2007. március-május között 307,7 ezer fő volt, 1,7 ezer fővel kevesebb, mint az előző év azonos időszakában. A munkanélküliségi ráta 2007. március-májusában 7,3 százalékra mérséklődött az év eleji 7,8 százalékról. A jelenlegi mutató 2006-hoz képest stagnálást jelent, míg a 2004-2005-ös évek 5-6 százalékos arányához viszonyítva jelentős az emelkedés. Ebben vélhetően szerepe van a munkanélküliségi segélyt felváltó álláskeresési támogatás szigorúbb előírásainak - állapítja meg az intézet.

Az Eurostat által publikált nemzetközi adatokhoz képest a magyarországi arány magas. A harmonizált munkanélküliségi ráta az EU 15-ökben 6,6 százalék, az EU 27-eknél pedig 7,0 százalék volt.

Az Ecostat számításai szerint 2008-ban Magyarországon a munkanélküliségi ráta 7,4-7,6 százalék között lesz, összhangban a konvergencia programban szereplő prognózissal. Az intézet előrejelzése szerint az aktivitási ráta lényeges javulásával nem lehet számolni 2007-2008-ban. Némi emelkedés adódhat az aktív korban lévő munkanélküliek számának növekedéséből amiatt, hogy a közszférában a létszámcsökkenés folytatódik. A foglalkoztatási arány várhatóan a jelenlegi szinten marad.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!