Kelet-Európában összesen 400 nemzetközi vállalat régióban tevékenykedő 1400 cégének illetékeseit kérdezték meg. A térség egészének üzleti kilátásaira 44 pontot mértek az áprilisi 49 pont után, ami - jóllehet érezhető romlást jelez - még messze van a nulla értéktől, mely alatt már kedvezőtlen az üzleti megítélés.
A magyar gazdaságot a befektetők többsége ennek ellenére stabilnak tartja, de mintegy negyed részük a helyzet romlására számít, és mindössze egyötödük várja a gazdasági helyzet javulását.
Hogy nem lett nagyobb a régió indexérték csökkenése, az elsősorban Oroszországnak köszönhető, ahol az üzleti klíma 66 pontra javult az áprilisi 64 pontról. A felmérők Lengyelország, azaz a legjelentősebb közép-európai gazdaság esetében is javulást mértek, egy ponttal 57 pontra. Javult a szerbiai-montenegrói helyzet is: 50-ról 52 pontra.
A többi kelet-közép-európai országban romlott a megítélés áprilisról júliusra. Magyarország mellett az üzleti hangulat legnagyobb mértékű visszaesését regisztrálták Csehország esetében: az index 51-ről 41 pontra csökkent júliusra.
A felmérés készítői hangsúlyozzák: még a grúziai események előtt készült a felmérés, amikor Oroszországot Ukrajna után a kettes számú befektetésre érdemes kelet-európai területnek látták a nemzetközi vállalatok.