5p

A jelenlegi gazdasági problémák okozói többek között az adófizetés terén tapasztalható aránytalanságok és a hitelekre alapozott jóléti rendszer erőltetett bevezetése - hangoztatták a gazdasági élet első számú szakemberei a Vállalkozók Napján. Óriási gond, hogy a megszorítások következtében mindenki kifosztottnak érzi magát, csökkennek a bérek, a vállalkozói terhek nőnek. A Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségének egész napos rendezvényén átadják az Év Vállalkozója és a Príma Prissima díjakat is. Mfor.hu tudósítás.

Mindenki kifosztva érzi magát

Kevesen viselik a terheket

A szolgáltatásokat kellene adóztatni

"Elkerülhetetlenek az adóemelések és az állam kiadásainak csökkentése a jelenlegi helyzetben" - vélekedett Békési László közgazdász, egyetemi tanár a VOSZ rendezvényén. Ugyanakkor nem tartja szerencsésnek, hogy a bevételnövelési program a jelenlegi rossz járulékstruktúrára épült.

Kevesen fizetnek adót

A gazdaság felfuttatását az olyan kedvezőtlen globális hatások mellett, mint a negatív demográfiai tendenciák, magyar sajátosságok is nehezítik. Ide sorolható az aránytalanság, hogy itthon 3,9 millió dolgozó tartja el a 10 millió állampolgárt. Az egészségbiztosítási- és nyugdíj kassza terheit pedig csak 3,3 millióan viselik.

Ennél is rosszabb a helyzet a jövedelem típusú adók terén, ilyet ugyanis mindössze 3 millió magyar fizet, a fennmaradó 900 ezer munkában álló kikerüli a járulékfizetést vagy kedvezményeket élvez. A szakemberek szerint óriási terhet ró a gazdaságra az is, hogy a közszférában dolgozók száma eléri a 800 ezret.

Hiteleken alapuló jólét

Bod Péter Ákos közgazdász, egyetemi tanár a középosztály tájékoztatásának fontosságára hívta fel a figyelmet társadalmi-gazdasági témakörökben. "Ha a lakosságot megfelelően felkészítették volna az EU-csatlakozásra, nem lehetett volna meghirdetni azt a hiteleken alapuló jóléti programot, amely a gazdaság jelenlegi gondjaihoz vezetett" - hangsúlyozta Bod Péter Ákos a Gazdaságpolitikai Fórumon.

"Fő, hogy a karaván halad"

"Át kell térni a stabil és minőségi jogalkotásra, ugyanis Magyarországon rengeteg az úgynevezett salátatörvény, ilyen például a költségvetési törvény is" - hívta fel a figyelmet Sárközy Tamás egyetemi tanár. Előrelépésre lenne szükség a civilekkel történő partnerjogalkotás terén is. A folyamatot megnehezíti, hogy az állam nem eléggé nyitott az együttműködésre, illetve nagy számban vannak jelen a szakmailag megkérdőjelezhető úgynevezett "megélhetési civilek".

A fórumon pesszimistább és optimistább vélemények is elhangzottak a jelenlegi gazdaságpolitikai átalakításokkal kapcsolatban. Voltak akik úgy gondolták, hogy az elkezdett reformok nincsenek kellően átgondolva, és társadalmi támogatottságuk is igen csekély. Sárközy viszont üdvözölte, hogy a "karaván elindult", még akkor is, ha a menetirányon közben már korrigálni kellett, és újabb módosításokra is minden bizonnyal szükség lesz a következő 2 évben.

Beteges fogyasztók lettünk

"A 70-es évek szellemét idézve a magyar társadalmat fogyasztás vezérelt gazdasággá tették, az export vezérelt gazdaság helyett" - állítja Lengyel László, a Pénzügykutató Rt. elnök-vezérigazgatója. Hihetetlen túlfogyasztásba kezdett az állam, az önkormányzatok mindegyike végrehajtotta a maga presztízsberuházásait. A megszorító intézkedések hatásaként nem a legszegényebb réteg éhséglázadását éljük. Az igazi vesztes az a középosztály, amely jövedelmét kényelmi szolgáltatásokra (lakás, autó, berendezések) táblázta be, amely a fogyasztási láz kellős közepén szembesül a "megállj"-jal.

Lengyel László szerint globális szinten a piac újraelosztása zajlik, s ez a hazai vállalatokat is jelentősen érinti. Elég csak arra gondolni, hogy a CIB és az Inter-Európa Bank anyacégeinek egyesülésével létrejön hazánk egyik legfontosabb szereplője a bankpiacon. Hogy az ilyen folyamatoknak mennyire az elején tartunk, azt a Pénzügykutató vezetője szerint az is jelzi, hogy a "nagy dögök", a világ legbefolyásosabb építőcégei még meg sem jelentek az országban.

Égbe szöktek a hatósági díjak

A felmérésekből kiderül, hogy a vállalkozók fennmaradásának egyik fő akadálya, hogy nincsenek a piacon az igényeket kielégítő szakmunkások - jelentette ki Roóz József, a VOSZ soros elnöke a Vállalkozók Napján tartott sajtóbeszélgetésen. A cégek azt is nehezményezik, hogy a hatósági díjak az "égbe szöktek", s egybehangzóan világos szabályozó rendszert szeretnének.

Inkább a mikro vállalkozásokat érintik megszűnés szempontjából a megszorító intézkedések. Ez ugyanis Magyarországon a legtőkeszegényebb réteg, amely adott esetben "nem bírja kivárni azt a hosszú időt, míg a beszállító fizet" - mondta Csomor Gábor, a VOSZ ügyvezető igazgatója.

Mindenki kifosztva érzi magát

A vállalkozók a VOSZ szerint fejlesztenének, azonban nem történtek meg azok a piackutatások, amelyek megmutatnák, milyen irányba érdemes elindulniuk. Ezzel és az intézkedési csomaggal is magyarázható, hogy a Széchényi kártya növekedési trendje enyhén lassulni kezdett.

"A szakszervezetek 13-15 százalékos béremelési elvárása irreális" - így fogalmazott újságírói kérdésre Dávid Ferenc, a VOSZ titkára és képviselője az Országos Érdekegyeztető Tanácsban. "Mindenki kifosztottnak érzi magát, csökkennek a bérek, a vállalkozói terhek nőnek" - tette hozzá. A piaci viszonyok szerinte nem jók, így a következő időszakban korlátozott növekedéssel kell számolniuk a cégeknek.

Nagy Vajda Zsuzsa

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!