Pawel Szalamacha kincstárügyi miniszter a Reuters hírügynökségnek adott nyilatkozatában kijelentette, hogy a privatizációs prospektus olyan megszorításokat tartalmaz majd, ami gyakorlatilag kizárja a Mittal többségi tulajdonszerzését a vállalatban. A csoport érdeklődését fejezte ki a JSW megvásárlása iránt. A kokszoló üzem Európában a legnagyobb kokszelőállítónak számít, és egyike azon kevés lengyel szénipari vállalatnak, amelyek eredményesen működnek.
Néhány nappal ezelőtt napvilágot látott egy olyan hír is, miszerint az acélóriás tárgyalásokat folytat a kínai Baotou Iron & Steel (Group) Co. Ltd. 49 százalékának megvásárlásáról. A próbálkozás a legújabb nemzetközi kísérlet a világ legnagyobb acélpiacának megragadására.
Amennyiben sikerül nyélbe ütni az üzletet, a most kezdeményezett beruházás lesz a Mittal második legnagyobb kínai befektetése. Baotou éves kapacitása 7 millió tonna volt, jövőre 8,5 millió tonnát, 2007-re 10 millió tonnát terveznek.
A Mittal idén vette meg a Hunan Valin Steel Tube & Wire Co. Ltd. 36,7 százalékos részvénycsomagját - a társaság könyv szerinti értékének megfelelő 310 millió dolláros árfolyamon. A Baotou üzlet áráról egyelőre nem nyilatkoznak, hiszen a tárgyalások még csak korai szakaszban vannak.
Menedzsment Fórum/MTI
Kizárták az acélóriást a lengyel privatizációból
Monopólium kialakulását megakadályozandó kizárja a világ legnagyobb acélipari konszernjét a Mittal Steelt a JSW kokszoló üzem jövő évre tervezett privatizációjából Lengyelország. A Mittal birtokában van már a legnagyobb lengyel acélipari csoport, a PHS.