A Kormányzati Negyed kiírására egyebek mellett azért kerül sor, mert a minisztériumok jelenlegi épületeit nem irodának tervezték, az ingatlanok 40 százaléka haszontalan tér. A nem megfelelő kialakítás, egyes funkciók hiánya mára a korszerű munkafolyamatok gátjává vált - vélekedett Görözdi. Az egyes minisztériumoktól a KVI adatkérő íveken várja az általános és speciális igényeket.
Meglepően nagy érdeklődés
Az elbírálás során a grémium a helyszín megfelelő infrastrukturális feltételei mellett elsősorban arra helyezi a hangsúlyt, hogy a javaslatot benyújtók mennyire tárják fel, illetve milyen alapos érveket sorakoztatnak fel a helyszín mellett, mennyire segítik a kormányzati döntést.
Görözdi szerint a komplexumnak meghatározó szerepe lesz mind az adott kerület, mind a főváros arculatára, infrastruktúrájára, idegenforgalmára. Az alap és kiegészítő funkciókat lehetővé tevő összefüggő terület jelenleg nincs Budapesten. A negyed működéséhez ugyanis az összes szükséges funkció - egyebek mellet az intézményi-, közlekedési-, vendéglátási-, konferenciaközponti-szabályozás megléte elengedhetetlen. A területszabályozásra vonatkozó építészpályázat kiírása a helyszínkiválasztás után, a jövő év elején várható.
A szabályozás a projekt leginkább tervezhetetlen része, a jogszabályi határidők - amelyek a munkaműveleteket még nem tartalmazzák - legalább 264 napot feltételeznek, közli az MTI.
A Kormányzati Negyed terve először 1999-ben merült fel, a pályázatot a KVI az idén szeptember 29-én tette közzé. A javaslatok értékelését a KVI által felkért bíráló bizottság végzi. A pályázatok értékelése után a bizottság javaslatot tesz a Kormányzati Negyed elhelyezésére leginkább alkalmas területekre, és jutalomban részesíti a legszínvonalasabb ajánlatokat.
Demján épít vagy Leisztinger?

Ahogy a Menedzsment Fórum korábban már beszámolt róla, jelenlegi állás szerint az akár 100 milliárdot is jelentő beruházás megépítésére
Demján Sándor vagy Leisztinger Tamásérdekeltségei kaphatnak megbízást.
Demján a TriGránit révén két területtel is pályázhat: a WestEnd melletti volt MÁV-területtel, amit több hónapos pereskedés után szerzett vissza egy francia befektetőcsoporttól, illetve a Millenniumi Városközponttal. Leisztinger a Kopaszi-gáttal szállhat versenybe. Emellett esetleg a Futurel cégcsoport rúghat még labdába a már épülő Corvin sétánnyal.
A mai közigazgatásra alkalmatlan, ám többségében igen értékes területen lévő minisztériumi épületeket eladja az állam, és első körben 100 milliárd forint bevételt szeretne az első tételben szereplő, döntően belvárosi ingatlanokból. Ez költségvetési pénz lesz. A fejlesztéssel a kormány nem akarja terhelni az államadósságot, az új negyed már magántőkéből épül fel.
Menedzsment Fórum/ MTI