3p

Egy moszkvai bíróság jóváhagyta Mihail Gucerijev, a Russznyeft főrészvényese és volt elnöke őrizetbe vételét, és egyúttal nemzetközi körözést adott ki az ismeretlen helyen tartózkodó üzletember ellen.

Az üzletembert, aki a Forbes magazin listája szerint a világ 31. leggazdagabb embere, magánvagyonát 3 milliárd dollárra teszik, augusztus 6. óta keresik - közölte a moszkvai Tverszkoj bíróság szóvivője kedden. Gucerijevet adócsalással, valamint szervezett csoportban, különlegesen nagy méretekben elkövetett törvénysértő vállalkozással vádolják. Sajtóértesülések szerint vádat emeltek a Russznyeft három vezető menedzsere, valamint több leányvállalatának cégvezetői ellen is.

A Russznyeftben már korábban is többséget szerezni kívánó Basic Elementnek - Oroszország második, a világ 40. leggazdagabb embere, Oleg Gyeripaszka holdingjának - szóvivője kedden hangsúlyozta: a történtek nem változtatták meg szándékát, és továbbra is meg akarja vásárolni Gucerijev birodalmát.

A szerdai orosz orosz lapok nagy figyelmet szentelnek az őrizetbe vétel keddi elrendelésének, s találgatnak, hogy valójában mi indokolta az intézkedést. A Kommerszant hasábjain Gennagyij Szeleznyov, az Állami Duma volt elnöke, Gucerijev személyes ismerőse úgy vélekedik: a történet aligha ér jó véget, és árt Oroszország arculatának, pedig "jó lenne, ha nem végződne úgy, ahogy Mihail Hodorkovszkij számára". A korábban politikai ambíciókat is tápláló, és ugyancsak a leggazdagabb oroszok közé tartozó Hodorkovszkij, a Jukosz konszern volt tulajdonosa jelenleg nyolcéves büntetését tölti egy csitai büntetőtáborban.

A lap úgy véli, a hatalom két okból is haragudhat Gucerijevre: egyrészt azért, mert 2004-ben, a Jukosz csődje előtt megvásárolta annak hat tomszki cégét, másrészt talán nem felejtik el neki, hogy 2002-ben az ingusföldi elnökválasztáson hathatós támogatást nyújtott fivérének, Ingusföld belügyminiszterének, aki akkor a Kreml jelöltjével versengett.

Államosítás a cél?

A Vedomosztyi című újság a Gucerijevre jó ideje gyakorolt nyomással kapcsolatban azt írja: a választások előtt sokféle szempont merül fel. A nép például nagyon szereti, ha a gazdagoktól elveszik, amijük van. A lapban megjelent írás szerint arról van szó, hogy az (állami) Rosznyefty szeretné megszerezni a Russznyeftet ugyanazzal a módszerrel, ahogyan a Jukosz vagyonának egy részét bekebelezte. Gucerijevnek a kommentár szerint az a szerencséje, hogy konszernje kisebb a Jukosznál, és hogy nem foglalkozott politikával, ezért hagyták távozni, és nem tartóztatták le túszként üzleti partnereit.

A Russznyeftnél már tavaly óta vizsgálódnak az illetékes szervek, amelyek egy korábbi bírósági ítélet alapján mintegy 150 millió dollárnyi, állítólag 2003-2004-ben felhalmozott adóhátralékot követelnek a milliárdostól. Vádat emeltek a Russznyeft több leányvállalatának vezetői ellen is a koncessziókban rögzített kitermelési kvóták túllépése miatt. Gucerijev egy ideig ellenállt a nyomásnak, de miközben még július 24-én állította, hogy nem adja el vállalatbirodalmát, július 30-án lemondott elnöki tisztségéről. Ez azonban már nem segített rajta.

A Mol partnere

A Russznyeft konszern több mint 20 ezer embert foglalkoztat, tavaly 14,76 millió tonna kőolajt termelt ki, és ezzel Oroszország első tíz kőolaj- és gázkitermelője között van. Részvényeinek árfolyama 5 százalékponttal esett a tőzsdén Gucerijev őrizetbe vétele elrendelésének a hírére. A Russznyeftnek a Mol-lal közös leányvállalata, a ZMB Kft. Zapadno-Malobalikszkoje hanti-manysiföldi olajmezőt aknáz ki.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!