A Fővárosi Cégbíróságra - ahol 190 ezer vállalkozást tartanak nyilván - az új cégtörvény hatálybalépése, azaz július óta az ügyek mintegy két százalékát intézik elektronikus úton. Ez havi átlagban 160 cégbejegyzési, változásbejegyzési kérelmet jelent. Tehát nem árasztják el a bíróságot az elektronikus kérelmek, bár kétségkívül jelentős a változás az év elejéhez képest, amikor mindössze néhány, számítógépen érkezett beadványt regisztráltak.
Vágó Imre elnöki bíró a Világgazdaságnak elmondta, hogy még nem ment át igazán a köztudatba az új lehetőség, pedig az elektronikus cégeljárás - ha valóban gyakorlattá válik - egyszerűbbé teszi az ügyfelek és a bíróságok dolgát egyaránt. Tény az is, hogy az eljárásban ma még vannak zökkenők. Kezdetben például technikai gondok voltak az elektronikus úton történő illetékezéssel és közzétételi díjfizetéssel. Ez megoldódott. Változatlanul jogi és technikai problémát okoz azonban az elektronikus tértivevény. Hiányzik ugyanis a jogszabályi definíciója, ám ennél nagyobb baj, hogy a bíróság nem kap automatikus visszajelzést az átvételről, olvasható a Világgazdaságban.
Szükség van természetesen arra, hogy a jogi képviselők alkalmazzák az elektronikus utat, már csak azért is, mert ez megkerülhetetlen a gazdasági területtel foglalkozó ügyvédeknél. A tavasszal azonban a 9500 ügyvéd jó egy százaléka rendelkezett csupán e-aláírással. A közjegyzők maradéktalanul felkészültek az e-útra: májustól mintegy 300 székhelyen 5-600 közjegyzőnek lesz e-aláírása, áll a Világgazdaság beszámolójában.