3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Könnyűszerkezetes csarnokot egyre gyakrabban építenek hazánkban. Ennek megfelelően az iparágban óriási verseny alakult ki a jelen lévő szereplők között. A nagyobb megrendelésekért többnyire a nagy nyugati cégek hazai leányai harcolnak egymással. A kisebb építkezések azonban sokszor magyar lakatosipari és építőipari cégekhez kerülnek. A rendszerek között két alapvető különbség, az elemenkénti és a csak egyben való árusítás figyelhető meg.

A két cég munkamódszere között további eltérést jelent, hogy a Llentab csak és kizárólag a szerkezet építésével foglalkozik. A különböző belső munkálatokkal (épületgépészet, villanyszerelés) alvállalkozóit bízza meg. Az ügyvezető hangsúlyozta, hogy természetesen az ő munkájuk is szigorú minőségi követelményeknek kell, hogy megfeleljen.

Banizs József szerint a Llentab 1-2 ezer négyzetméternél nagyobb csarnokot legtöbbször nyugati multinacionális vállalatoknak épít. A hazai vállalkozások általában kisebb csarnokok - maximun 1000 négyzetméter - építésére kérik fel őket, körülbelül 50 millió forintig terjedő összegekért. Ez azonban csak a csarnok megépítésének költsége, a teljes beruházás ennek a 3-4-szeresét teszi ki.

A megrendelések elnyeréséért az utóbbi időben egyre nagyobb verseny folyik. Egy felmerülő feladatnál például a könnyűszerkezetes vállalatoknak nem csak egymással, hanem a hagyományos - vasbeton - építkezési módszerekkel dolgozó cégekkel is meg kell küzdeniük. Így eleve egy kis hátránnyal indulnak, mivel Magyarországon a vasbetonnak nagy hagyományai vannak, és az újat elég nehéz elfogadtatni.

A könnyűszerkezetes építési mód lényegesen könnyebb - mondhatni légiesen karcsú - technológiai elemeket használ mint a hagyományos. Ezért nem kell akkora alapozást készíteni, ez pedig amellett, hogy megtakarítást jelent, gyorsítja a kivitelezést is, hiszen az elkészült alapra lényegesen gyorsabban felépítik az acélból készült tűzihorganyzott tartószerkezetet.

A rendszerek általában 40 méteres fesztávval dolgoznak, de Izlandon most készítik egy focipálya fedését, ahol az áthidalás távolsága eléri a 74 métert. Nagy fesztávnál már a könnyűszerkezetes acélvázas csarnokok jelentősen olcsóbb megoldásokat tudnak kínálni. Ráadásul az acélszerkezetes csarnokoknak a modul koordinációs megkötöttségei lényegesen nagyobb variációs lehetőséget biztosítanak, így a megbízók igényeihez sokkal jobban tudnak alkalmazkodni.

Általános előnyként azt lehet mondani a könnyűszerkezetes csarnokokról, hogy óriási előny kis szerkezeti súlyuk, nagy teherbíró képességük, változatos szerkezeti kialakíthatóságuk, gyors kivitelezési idejük, és általánosan jellemző magas minőségük. Ezt jelzi például a horganyzás, amelynek köszönhetően ezek az épületek tovább állhatnak nagytatarozás nélkül, és sokkal kevesebb az üzemeltetési költségük.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!