4p

Eddig elsősorban a szakszervezetek és egyes politikusok szorgalmazták a boltok vasárnapi nyitva tartásának korlátozását, most azonban Magyarország egyik vezető élelmiszer-kereskedelmi lánca, a CBA Kereskedelmi Kft. is a tiltás mellett foglalt állást. A kinyitni vagy zárva tartani kérdésre ugyanakkor nincs jó válasz. Mfor.hu háttér.

Megosztja-e a kérdés a kereskedőket?

Egy, a kereskedelemben érintett forrásunk úgy véli: a CBA lépése mögött számos érv húzódhat meg. Egyrészt a cég üzletei döntően 200-400 négyzetméteresek, egy részük valószínűsíthetően vasárnap nem bonyolít túl nagy forgalmat, így a zárva tartás sem jelentene komoly kiesést.

Veszteséges vasárnapok

Figyelembe kell venni azt is, hogy (például a munkavállalóknak járó extra pótlékok miatt) a vasárnapi nyitva tartás sok cégnek elvileg nem érné meg, azonban a piaci verseny miatt nem engedhetik meg maguknak, hogy attól eltekintsenek.

Kérdésünkre Neubauer Katalin elismerte, hogy a CBA-nál az üzletek méretéből adódóan az egy-egy boltra, illetve négyzetméterre eső élőmunkateher jóval magasabb, mint egy hipermarketnél. Így a vasárnapi nyitva tartás költségeinek kitermelése is nehezebb, mint azoknál a konkurenseknél, ahol döntően nagy alapterületű egységek vannak.

A cég kereskedelmi vezérigazgatója szerint összességében megéri nekik a hétvégi üzemeltetés, miközben természetesen vannak olyan üzletek, ahol veszteséges a nyitva tartás. Mindazonáltal az igazgató úgy látja, hogy az emberek, ha hat napon keresztül lennének nyitva a boltok, akkor hat nap alatt vennék meg a számukra szükséges élelmiszereket és árucikkeket. Emiatt a kereskedelmet és így a CBA-t sem érné veszteség.

Arra a kérdésünkre, hogy ha számukra ennyire fontos kérdés a vasárnapi szünnap, miért csak a véleményüket fejtik ki, ahelyett, hogy demonstratív lépésként bezárnának, Neubauer Katalin azt válaszolta: a piacon ők lennének az egyetlen ilyen szereplő, ezt pedig az éles versenyben nem engedhetnék meg maguknak.

Abban több érintett is egyetértett - és ezt forrásunk is megerősítette -, hogy a közeljövőben komoly differenciálódás kezdődhet a láncok között. Míg a hipermarketek foggal-körömmel ragaszkodnak majd a vasárnaphoz, a többi (kisebb egységeket üzemeltető) lánc könnyen szembe helyezkedhet ezzel. Utóbbiaknak így nem kellene vállalniuk az esetlegesen ráfizetéses nyitva tartást, és ha törvényileg tiltanák azt, versenyhátrányt sem szenvednének. Sőt, a dolgozói elégedettséget még növelni is tudják azáltal, hogy az "alkalmazottak mellé álltak". Így végeredményben egyes cégek számára egy esetleges korlátozás kifejezetten előnyös lehet.

Senkinek sem kötelező

Kérdésünkre Vámos György is elismerte, hogy a kiskereskedelmi vállalatok egy részének veszteséges a vasárnapi üzemeltetés. A hálózatok, illetve esetenként azokon belül az egyes boltok azonban maguk döntik el, hogy vállalják-e ezt a lépést - kivéve a bevásárlóközpontok üzleteit, ahol a bérlőket erre kötelezik. (Itt a többség elégedett a vasárnapi forgalommal.) Mint a főtitkár elmondta, egy bolt számára sem kötelező a vasárnap: ha valaki nem akarja vállalni a mínuszt, nem nyit ki.

Hozzátette: a kérdésben a vásárlók igénye a döntő, és szerinte nem hagyható figyelmen kívül az idegenforgalom sem. Furcsa lenne például, ha a Balaton partján vasárnap zárva lennének az üzletek. Ráadásul több ezer dolgozó kerülne az utcára, emelte ki a főtitkár.

Menedzsment Fórum

Kapcsolódó anyagok:
A vasárnapi munkavégzés ellen indult hadjárat Ötven új üzletet nyitna idén a CBA Betiltják az éjjel-nappalikat a Terézvárosban Tovább soppingolhatnak a németek Dúl a vita az ünnepnapi nyitva tartásról Európában

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!