3p

Pocsék állapotban van a magyar dolgozók többsége mind a lelki, mint a testi egészségüket illetően – vélik szakemberek. A hatóságok ennek javítása érdekében felmérik, hogy a munkaadók mennyire figyelnek a pszichoszociális kockázati tényezők kezelésére. Bírságolás és szankcionálás helyett azonban a megelőzésre helyeznék a hangsúlyt.

Mit tehet a munkáltató, a dolgozó és a hatóság?

A munkáltatók nagy része az OMMF szerint nincs tisztában azzal, hogy a pszichoszociális stressz csökkentése érdekében szükséges munkáltatói "intézkedés" jellege, eszköztára – a probléma természete folytán - eltér a már ismert munkavédelmi intézkedésekétől. A megelőzésben nagy szerepe van ugyanis a munkahelyi egészséget előmozdító egészségfejlesztő tevékenységnek, a konfliktuskezelő, stresszkezelő tréningeknek, felvilágosító anyagoknak is a helyes munkaszervezés, az oktatás, a megfelelő irányítás, szerepek és feladatkörök világos meghatározása, a munkavállalók (például szociális) támogatása, ösztönzése mellett.  

Ugyanakkor a munkavédelmi hatóság részéről is új típusú képességek, technikák szükségesek. Elsősorban a témához kapcsolódó tudást, ismeretterjesztést, egészségfejlesztést, a helyes munkáltatói gyakorlat módszertanának fejlesztését egyaránt magában foglaló programok kellenek. Ebben azonban nemcsak a munkavédelmi hatóságnak van szerepe, hanem a munkáltatók feladataiban közreműködő foglalkozás-egészségügyi szolgálatoknak, az ÁNTSz egészségfejlesztéssel foglalkozó szakembereinek és a civil szervezeteknek (például egészséges munkahelyek mozgalomnak) is.

Új technikákat vetnek be 

Az OMMF a keretében működő munkavédelmi tanácsadó szolgálat, valamint az Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézet munkatársainak bevonásával tervezi a közeljövőben a probléma megoldását elősegíteni.

Ennek érdekében kérdőívek kitöltetését tervezik munkáltatók, foglalkozási-egészségügyi orvosok, dolgozók bevonásával, módszertani ajánlásokat adnának ki a különböző helyzetek helyes megoldásához, illetve a munkaköri alkalmassági vizsgálatokhoz. Emelett írott és elektronikus ismeretterjesztő anyagokat készítenének a munkavállalók és munkáltatók hozzáállásának formálása érdekében.

Ugyanakkor a hatóság hangsúlyozza: nem tartja reális elképzelésnek, hogy kizárólag a munkáltatón múlik a stressz kialakulásának megakadályozása. Viszont az sem helytálló feltételezés szerintük, hogy eltüntethetők az élet különböző színtereiről – ideértve a munkahelyet is – a stresszt okozó tényezők.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!