Mit tehet a munkáltató, a dolgozó és a hatóság?
A munkáltatók nagy része az OMMF szerint nincs tisztában azzal, hogy a pszichoszociális stressz csökkentése érdekében szükséges munkáltatói "intézkedés" jellege, eszköztára – a probléma természete folytán - eltér a már ismert munkavédelmi intézkedésekétől. A megelőzésben nagy szerepe van ugyanis a munkahelyi egészséget előmozdító egészségfejlesztő tevékenységnek, a konfliktuskezelő, stresszkezelő tréningeknek, felvilágosító anyagoknak is a helyes munkaszervezés, az oktatás, a megfelelő irányítás, szerepek és feladatkörök világos meghatározása, a munkavállalók (például szociális) támogatása, ösztönzése mellett.
Ugyanakkor a munkavédelmi hatóság részéről is új típusú képességek, technikák szükségesek. Elsősorban a témához kapcsolódó tudást, ismeretterjesztést, egészségfejlesztést, a helyes munkáltatói gyakorlat módszertanának fejlesztését egyaránt magában foglaló programok kellenek. Ebben azonban nemcsak a munkavédelmi hatóságnak van szerepe, hanem a munkáltatók feladataiban közreműködő foglalkozás-egészségügyi szolgálatoknak, az ÁNTSz egészségfejlesztéssel foglalkozó szakembereinek és a civil szervezeteknek (például egészséges munkahelyek mozgalomnak) is.
Új technikákat vetnek be
Az OMMF a keretében működő munkavédelmi tanácsadó szolgálat, valamint az Országos Munkahigiénés és Foglalkozás-egészségügyi Intézet munkatársainak bevonásával tervezi a közeljövőben a probléma megoldását elősegíteni.
Ennek érdekében kérdőívek kitöltetését tervezik munkáltatók, foglalkozási-egészségügyi orvosok, dolgozók bevonásával, módszertani ajánlásokat adnának ki a különböző helyzetek helyes megoldásához, illetve a munkaköri alkalmassági vizsgálatokhoz. Emelett írott és elektronikus ismeretterjesztő anyagokat készítenének a munkavállalók és munkáltatók hozzáállásának formálása érdekében.
Ugyanakkor a hatóság hangsúlyozza: nem tartja reális elképzelésnek, hogy kizárólag a munkáltatón múlik a stressz kialakulásának megakadályozása. Viszont az sem helytálló feltételezés szerintük, hogy eltüntethetők az élet különböző színtereiről – ideértve a munkahelyet is – a stresszt okozó tényezők.
Kovács Zita