3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A európai ingatlanpiacon az elmúlt másfél év során tapasztalt lanyha befektetői aktivitás ellenére az ipari és logisztikai szektor iránt továbbra is jelentős az érdeklődés – áll a CB Richard Ellis (CBRE) legújabb kutatásában. A logisztikai szektor még mindig viszonylag biztos bevételt nyújt, így vonzó a kevésbé kockázatos eszközöket kereső befektetők számára.

David Turner, a CB Richard Ellis ingatlanbefektetési igazgatója kifejtette: "A közelmúltban számos befektetési alap alakította át úgy a portfolióját, hogy belevette a logisztikai ingatlanokat is. Noha mint minden szektorban, a befektetési volumen itt is csökkent, a visszaesés enyhébb volt. Jelen folyamatok szerint a szektor aránya az európai befektetési piac egészét tekintve emelkedik – 2008 folyamán 7%-ról 10%-ra. Több érdeklődőről is tudunk, akik az év hátralevő részében erre az ágazatra fókuszálnak új tőke bevonásával, vagy még szabadon álló eszközeik lekötésével."

Amellett, hogy kevésbé kockázatos, a szektor több trend miatt is attraktív: A logisztikai szolgáltatók, mint a DHL és a Kühne&Nagel a globalizáció révén európai szintű hálózatuk kiépítéséhez kapcsolódóan folyamatos terjeszkednek.  A logisztikai szektort megcélzó, specializált alapok száma és kapitalizációja nő. Segíti a likviditás emelkedését a piac közelmúltbeli újraárazása is, amely a hozamok legalább egy-másfél százalékpontos növekedését eredményezte, sőt vannak piacok, ahol az ingatlanok értéke átlagban akár az ötödével csökkent.

Idén áprilisban például a CBRE Európa egyik vezető ingatlanbefektetéseket menedzselő cége, az AEW számára nyújtott tanácsadási szolgáltatást 2009 eddigi legnagyobb logisztikai tranzakciója során, amelyben egy 119,7 millió euró értékű, Hollandiában és Németországban található ingatlanokat tartalmazó portfoliót vásárolt a ProLogistól.

A német alapok is érdeklődnek

A befektetők bázisa is megváltozott régió-szerte. Míg korábban általában az európai ipari és logisztikai befektetési volumen 30-40 százalékáért az ingatlanszektorban tevékenykedő cégek feleltek, tavaly ez az arány 5%-ra esett vissza. Egyre inkább a gyűjtőalapok dominálnak, melyek 2008-ban már a teljes forgalom 38%-át adták. Ez a növekedés részben a német nyílt végű alapok ipari ingatlanok iránti megnövekedett érdeklődéséből ered – ezek az alapok 4,3 milliárd eurót fektettek a szektorba 2008 második felében. 2009 januárjában a Deka például 73 millió euróért vette meg az Avivától a Sainsbury elosztó raktárát a londoni Enfieldben, februárban pedig a DEGI vásárolta meg a Hamburgtól délre fekvő Centos Logisztikai Parkot 18,3 millió euróért a Centos Logisticstól egy eladás-visszabérlési tranzakció keretében.

Richard Holberton, a CBRE európai kutatási igazgatója hozzátette: "A német nyílt végű alapok idei, eddig tapasztalt magas fokú érdeklődése az ipari és logisztikai szektor iránt jól mutatja, hogy a megbízható bérlői összetétellel rendelkező logisztikai ingatlanok magas bevételt termelnek, így az alapok hosszú távon stabil jövedelmezőséget tudnak felmutatni befektetőik felé."

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!