3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Lassan Magyarországon is beérnek a nyolcvanas éveken gründolt családi és céges vagyonok. Annak érdekében, hogy ezek hozadéka a kiszemelt örökösre szálljon, legjobb ezt egy panamai alapítványra bízni. Adott esetben rengeteget lehet ezzel spórolni - olvasható a Népszabadság cikkében.

Leginkább a családi vagyon megóvása, biztonságos továbbörökítése, s nem utolsósorban optimális adózási feltételek mellett történő fialtatása lehet számos magánalapítvány célja - még ha egy eredendően non-profit, vagyis haszonszerzés céljából üzleti tevékenységet nem végző alapítvány működését igen szigorúan behatárolja is a honi szabályozás - derült ki a Crystal WorldWide tanácsadó cég konferenciáján.

A Magyarországon a nyolcvanas-kilencvenes években felhalmozódott, lassan továbbadás, vagy -örökítés előtt álló ingatlan, céges és értékpapírokban fekvő vagyonok tulajdonosai szempontjából nem mindegy, hogy mindez milyen közterhek mellett történik meg. Az alapítványok élvezte adózási előnyök ugyanis egyaránt vonatkoznak a Magyarországon, a Bahamákon, a Holland Antillákon vagy Lichtensteinben bejegyzett alapítványra. A jelentős különbség ott van, hogy míg a magyar szabályozás nem engedi a szűkös, magánemberekből álló kedvezményezetti kört szolgáló magánalapítványok létrehozását (csak közcéllal lehetséges ez), számos közép-amerikai államban, Liechtensteinben és Ausztriában ennek nincs akadálya.

Az alapítványba bevitt vagyonelemeket illetékmentesen lehet továbbörökíteni, hiszen a tulajdonos nem változik, csupán annak kedvezményezettje. Ily módon az öröklési jog számos passzusa sem köt - meg lehet például feledkezni a köteles részről. A társasági adó alól mentességet élvez az alapítványba bevitt betét kamata, a vállalati üzletrész eladásából fakadó nyereség, valamint az értékpapírszámlán fialtatott pénz hozama. Az ingatlanoknál viszont a bérbeadás már vállalkozási tevékenységnek minősül, így adóköteles, ám a kedvezményezettek kaphatnak használatra ingatlant - igaz, ez a személyi jövedelemadó szerint természetbeni juttatás, vagyis adóköteles.

Komoly megtakarítás azonban nemcsak az "output", hanem az "input" oldalon is elérhető, vagyis a vagyonelemek beemelésekor. Nem új keletű eszköze az illeték minimalizálásnak ingatlanok esetében, hogy ha azok egy-egy projektcég tulajdonát képezik, tulajdonosváltáskor voltaképp egy cég üzletrésze cserél gazdát, nem ingatlanértékesítésről van szó. Ingóságok ajándékozását pedig legcélszerűbb egy párkányi közjegyző előtt elvégezni, ha ugyanis az ajándékozás nem Magyarországon történik, itthon nem kell fizetni, Szlovákiában pedig ez a tevékenység nem illetékköteles - közli a Népszabadság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!