A napokban bejárta a médiát a hír, miszerint újabb öngyilkosság történt a tajvani Foxconn Kínában található sencseni gyárában. A 23 éves Ho már a tizenegyedik munkás volt idén az üzemben, aki eldobta magától az életét.
Nem a Foxconn az egyetlen
A dolgozó - a többiekhez hasonlóan - a gyár munkásszállójának ablakán ugrott ki. Tette mindezt röviddel azután, hogy Terry Kou, a cég vezetője a helyszínre utazott, és bemutatta az újságíróknak a munka- és lakhatási körülményeket, ígéretet téve több megelőző intézkedésre.
A Foxconn gyárában történt öngyilkosságok korántsem számítanak egyedi jelenségnek Kínában. A Spiegel hongkongi tudósítója szerint több más helyi üzemben is történtek hasonló esetek, ezekről azonban a kínai média csak ritkán számol be. A Huawei nevű telekommunikációs cégnél például két éven belül hatan választották az önkéntes halált, emellett más, Sencsenben működő kisebb cégeknél is előfordultak hasonló esetek.
Magány, stressz, monotónia
A lap által idézett szakértők szerint a tragédiák általában ugyanazon okokra vezethetők vissza. A kínai metropoliszok gyáraiban nagyon sok vándormunkás dolgozik, akik szegény, vidéki településekről érkeznek a nagyvárosba. Családjukhoz csak évente egyszer utazhatnak haza, napjaikat teljes egészében a gyár területén töltik, az üzemi kantinban esznek, munkásszállón alszanak.
Az új, rideg, kevés gondoskodást és szeretet nyújtó környezetben sokan elmagányosodnak, állapotukat pedig tovább rontja, hogy monoton, "lebutító" munkát kell végezniük nap mint nap. Ráadásul hatalmas teljesítménykényszer nehezedik rájuk, sokszor havi 80 óra túlórát kell teljesíteniük, és mindezt sokan már nem képesek elviselni, világították meg a történtek hátterét helyi szociológusok a Foxconnak írt nyílt levélben.
Ez alapján csak részben fogadható el a tajvani konszern védekezése, miszerint az öngyilkosságoknak nincs közük a munkakörülményekhez, hanem személyes problémák okozzák azokat. A 420 ezer dolgozót foglalkoztató cég utalt arra is: Kínában 100 ezer lakosra évi 16 öngyilkosság jut, amitől a vállalaton belüli öngyilkossági ráta messze elmarad.
A társaság ezzel együtt igyekszik megelőzni az újabb tragédiákat: a Foxconn elnökének múlt heti bejelentése szerint általános hangulatjavítás céljából két héten belül emelik a fizetéseket, és olyan kórház létrehozását tervezik, ahol szakemberek foglalkoznak a dolgozókkal.
A közösség segíthet
Emellett a vállalatvezetés négyezer csoportba osztotta alkalmazottait, csoportonként ötvenes létszámmal, hogy elősegítse a kommunikációt. A mintegy száz hivatásos szakember mellett önkéntes lelki gondozókat is válogattak, akiknek számát egy hónapon belül ezerre szeretnék növelni.
A cél, hogy az elmagányosodott munkásokat sikerüljön bevonni a közösségbe - ez ugyanis valódi védelmet jelenthet nekik, nem pedig csak tüneti kezelésként szolgál.
W. B.
Menedzsment Fórum