"Ritka alkalom, hogy egy magyar cég külföldön egy hosszútávon sikeres vállalkozást indítson be, remélhetőleg most erről van szó" – mondta el Süveges-Szabó László, az ITDH üzletfejlesztési igazgatója a csütörtöki sajtóbeszélgetésén. A szakember hozzátette: folyamatosan javulnak a magyar-kínai gazdasági kapcsolatok, mostanra 20-30 magyar kis és középvállalkozás tudott sikert elérni a világ legnagyobb piacán.
Négy éves tárgyalás érett be
"Számunkra itthon már korlátozottak a lehetőségek, ezért kezdtünk néhány éve külföldi leányvállalatokat alapítani. Mostanra négy ilyen leányvállalatunk van" – fejtette ki Nádasi Tamás, az Aquaprofit tulajdonosa.
A cégvezető elmondta: négy éve kezdtek tárgyalni a kínai partnerekkel, több nagyvárossal és Peking kerületeivel is folytak egyeztetések. Végül Shenzen városával sikerült megegyezni: múlt héten a Shenzen Investment Group-pal közösen hoztak létre vegyesvállalatot, melynek 50-50 százalékban tulajdonosa a két cég. A 300 millió forintra tervezett alaptőkét fele-fele arányban állják a felek.
A Shenzen Investment Group egy állami cég, melynek 300 leányvállalata van. Ők abban érdekeltek, hogy már rövidtávon is eredményeket mutassanak fel a vízgazdálkodás területén.
"Shenzen egy 13 milliós metropolisz, mely a világ legdinamikusabban fejlődő települése. Véleményünk szerint ezen keresztül vezethet az út a kínai piacra, illetve később a világpiacra" – tette hozá Nádasi Tamás. A cégtulajdonos hozzátette: ha itthonról ki tudják vinni a szaktudást, akkor egy olyan céget építhetnek fel, mely nem csak Kínában, de a világ bármelyik piacán megállja a helyét.
Magyar lesz a vezér
A megállapodás értelmében egyébként a magyar fél adja a közös cég vezérigazgatóját, a kínaiak pedig az elnököt. "Három hétig tartott, mire sikerült velük elfogadtatni, hogy 50 százalékos tulajdonrészünk legyen a vegyesvállalatban" – hangsúlyozta Nádasi Tamás.
"Kínában is hasonló projektekkel szeretnénk foglalkozni, mint itthon. Ott nagyon ritka a palackozott ásványvíz, a jó minőségű pedig még ritkább. Mi ezen a területen piacvezetők vagyunk Magyarországon, ezt a tudást szeretnénk kivinni" – vázolta fel Nádasi Tamás.
Az Aquaprofit számára fontos, hogy a projekteket az elejétől a végéig ők menedzseljék kezdve a kutatástól a palackozó felépítésén át az értékesítésig.
Az Universiadén debütálhatnak
Egy konkrét projektről máris beszámolhatott a cég: a 2011-ben Shenzenben megrendezésre kerülő Universiade idejére ők építik ki a sportesemény városrészének vízellátását. Azonban elképzelhető, hogy már korábban is felépítenek egy termálfürdőt Shenzenben, legalábbis a kínai partner ezt szeretné. "Kínában a csapvíz a legtöbb helyen nem alkalmas emberi fogyasztásra, az ország ezen is javítani szeretne" – mondta el Udud Péter, az Aquaprofit társtulajdonosa.
"Számunkra két nagy kihívás van: egyrészt a nyelv és az üzleti kultúra különbsége, másrészt pedig az, hogy ne csak egyszeri alkalomról legyen szó, hanem tartósan meg tudjuk vetni a lábunkat a piacon" - tette hozzá Udud Péter.
A gazdasági kapcsolatok másik oldalát nézve megállapítható, hogy Magyarországon jelenleg mintegy ötezer kínai cég van jelen, melyek összesen 600-800 millió dollárt fektettek be.
Beke Károly
Menedzsment Fórum