3p

Rosszul teljesít Magyarország a korrupció elleni küzdelemben, ugyanis szinte semmit nem tesz a korrupcióellenes program céljainak eléréséért - közölte a Transparency International (TI).

A szervezet most publikált kutatása szerint a korrupció elleni küzdelem céljával aláírt OECD-egyezmény megvalósulását vizsgálta a TI 36 országban, és megállapították: közülük mindössze négy - Németország, Norvégia, Svájc és az Egyesült Államok - mutatkozott aktívnak a kenőpénzek visszaszorításában és a korrupció szankcionálásában.

Tizenegy ország kapott "közepes" értékelést, míg 21 állam - köztük Magyarország is - alig vagy egyáltalán nem tesz semmit a korrupció mérséklését célzó OECD-egyezmény megvalósításáért - áll a kutatásról kiadott, s az MTI-hez is eljuttatott sajtóanyagban, melyben Alexa Noémit, a TI magyarországi szervezetének vezetőjét is idézik. Szerinte valós politikai elkötelezettségre van szükség a korrupció visszaszorításához Magyarországon. Véleménye szerint a jelenlegi gazdasági helyzetben különösen fontos lenne, hogy a mainál erősebb jogszabályok biztosítsák a tiszta piaci versenyt.

A kutatásból kiderül, hogy a vizsgált országokban jellemzően a jogszabályok hiánya, a nyomozások politikai befolyásolása vagy forráshiány hátráltatja a korrupció elleni harcot. A tanulmány az okok közé sorolja azt is, amikor nemzetbiztonsági vagy nemzetgazdasági érdekre hivatkozva indokolják korrupciós ügyek ejtését.

A Magyarországra vonatkozó megállapításokból Alexa Noémi azt emelte ki, hogy többnyire a megfelelő jogszabályok és az erős nyomozati eszközök hiánya rontja a korrupcióellenes harc esélyeit. Amíg nincs megfelelő pártfinanszírozási törvény, a közbeszerzések átláthatatlanok maradnak, és ha a közérdekű bejelentőket nem védi meg az állam, nem várhatók jobb eredmények - tette hozzá a magyarországi szervezet vezetője. A jelentés megjegyzi, hogy Magyarországon idén 24, korrupcióval kapcsolatos vizsgálat indult.

A TI közleményében emlékeztet arra, hogy a világ leggazdagabb exportőrállamait tömörítő OECD (Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet) korrupcióellenes egyezményét 1999-ben 38 ország írta alá azzal a céllal, hogy harcot indítsanak a "házon belüli" korrupció ellen. Az egyezményhez, amely elsősorban a nagy nemzetközi tranzakciók során elkövetett visszaélésekre fókuszál, tavaly csatlakozott Izrael és a Dél-Afrikai Köztársaság is. A nemzetközi szervezet célja, hogy Kína, India és Oroszország is aláírja az egyezményt.

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!