Hogyan függ össze a bérfejlesztéssel?
Bérgazdálkodás, teljesítményértékelés és a HR kontrolling
Hogy a HR kontrolling hogyan függhet össze olyan HR-es tevékenységekkel mint a bérgazdálkodás és a teljesítményértékelés? A bérgazdálkodás adatai a HR kontrolling rendszer kialakításának egyik legjelentősebb alapadataiul szolgálnak, a létszám és a munkaidő alapadatokkal együtt. A béradatok azonban önmagukban nem képesek leírni a humán vagyon állapotát, nem alkalmasak a hatékonyság ábrázolására.
Angyal Gábor szerint a bérgazdálkodás "beszállítója" a HR kontrollingnak, sok más "beszállítóval" együtt. De önmagában a béradatokból semmiféle releváns információ az adott szervezetre nem vonható le. Összefüggéseiben azonban segítséget nyújt a versenyképesség, a hatékonyság, a dolgozói elégedettség, a fluktuáció és még számtalan egyéb tényező vizsgálatához.
Hasonló mondható el HR kontrolling teljesítményértékelésben betöltött szerepről is. Csak e rendszer bérgazdálkodási mutatóinak felhasználásával teljesítményértékelést nem lehet végezni. Az ilyen megközelítésben ugyanis nincs benne a szubjektum: az egyén teljesítőképessége, szakmai alkalmassága, kompetenciái. Ha azonban a HR kontrolling vizsgálati területeibe a felsoroltakat is beleértjük, akkor már a válasz egyértelműen igen. De még ebben az esetben is szükség van a teljesítmény kijelölő, majd később értékelő, számonkérő személyes interjúkra.
Kinek a pap…
Angyal Gábor úgy véli, nincs egyetlen üdvözítő megoldás a HR kontrolling módszereit tekintve. Egy szervezet életciklusában folyamatosan változnak a mérési szempontok, az alkalmazott eljárások, a vizsgálandó mutatószámok, az értékelendő aktivitások, ehhez kell igazítani az alkalmas módszert. Persze időről időre felbukkannak sláger módszerek. Vannak, akik a balanced scorecardra, mások a TQM-re, vagy az EFQM-re, ismét mások a benchmarkra esküsznek. Ugyanakkor a megfelelő megoldás az adott szervezettől, a HR kontrolling alkalmazóitól éppúgy függ, mint a rendszer működtetőitől.
A HR kontrollingoz egyébként gyakorlatilag minden szektorban alkalmazzák. Természetesen a HR innovációra leginkább fogékony ágazatokban - pénzintézetek, energiaipari vállalkozások, IT, gyógyszeripar - a legelterjedtebb, különösen a külföldi tulajdonú vállalkozásoknál, de a költségvetési szférában is egyre gyakoribb a használata.
Kovács Zita