Mint arról már korábbi cikkünkben is írtunk, az idei év júliusa az első hónap, amikor a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kiskereskedelmi termékforgalmi adatai éves relációban is összehasonlíthatók egymással. Ennek oka, hogy az adatsor tavaly július óta a Nemzeti Dohánykereskedelmi Nonprofit Zrt.-től átvett teljes körű dohányforgalmi információkat tartalmazza. A KSH így 2,5 százalékos növekedést mért júliusban, amit ha összevetünk az idei év előző hónapjainak adataival, amikor az új módszertan torzító hatása még megmutatkozott, kiderül, hogy valóban megdobta a számokat a változás. Az első félév átlaga ugyanis az előző év hasonló időszakához való viszonyítást tekintve 6,1 százalékos volt.
Hogy a KSH új, korszerűbb módszertana, illetve az online pénztárgépeknek köszönhető hatékonyabb adatszolgáltatás miként befolyásolhatja a GDP számait, arról korábbi cikkünkben írtunk - Előre szólunk: vita lesz a GDP körül
Az élelmiszer- és élelmiszer jellegű vegyes kiskereskedelemben a forgalom volumene júliusban 1,5 százalékkal nőtt, amelynek 77 százalékát az élelmiszer jellegű vegyes, a fennmaradó részt pedig az élelmiszer-, ital-, dohányáru-szaküzletek adták. Az adatokból kiderül, hogy a volument a dohány és az ital húzta júliusban 18,4 százalékos növekedéssel, míg előbbi 2,3 százalékkal visszaesett. Ha megnézzük a vegyes élelmiszerfogyasztás kiigazítatlan adatait, akkor kiderül, hogy az elmúlt két évben mindössze 3 olyan hónap volt, amikor a volumen nőtt az előző hónap azonos időszakához viszonyítva, a többiben visszaesést mért a KSH.
Visszatérve a naptárhatástól megtisztított adatokra, a nem élelmiszer termékek volumene 3,3 százalékkal nőtt a nyár második hónapjában. Ezen belül a ruházati termékek csoportja 11 százalékkal bővült, amely egyébként az előző hónapokban is kétszámjegyű növekedést mutatott. Ugyancsak 10 százalékkal emelkedett az illatszer-kiskereskedelem, a csomagküldő és internet szolgáltatások forgalma pedig az elmúlt két év legjobb számát produkálta 60 százalékos többlettel. Az üzemanyagok hozták a 2013 áprilisa óta megszokott növekedést, a júliusi 3,4 százalékos plusz nem a legjobb, de nem is a legrosszabb adat.
Ezzel szemben szomorú, hogy a bútorok és műszaki cikkek kiskereskedelmi forgalma immár a harmadik egymást követő hónapban kisebb, mint egy évvel korábban: júliusban 4,2 százalékos volt a visszaesés. Ugyancsak folytatódott a könyv, számítástechnika és egyéb iparcikk kereskedelem visszaesése is, a 7. hónapban 1,3 százalékos mínusszal.
A használtcikk-kereskedelem hónapról hónapra felülmúlja az egy évvel korábbi adatokat, azonban május óta ennek üteme is egyre erősebb. A májusi 6,4 és a júniusi 9 százalék után júliusban 14,8-al nőtt ennek a termékkategóriának a forgalma, amely 2011 eleje óta a negyedik legerősebb bővülés. A használtcikkek kereslete egyébként a teljes kiskereskedelemből elenyésző volumenű, 3,36 milliárd forintos volt júliusban, ami a teljes kiskerből 0,4 százalékot hasít ki, de ahogy a lenti grafikonon is látszik, a szezonális hatásokat "elsimító" trendvonalon, 3,5 év alatt mintegy 250 milliós többlet keletkezett.
mfor.hu