A legtöbb dolgozónak a bérrel van baja - diagram!
A legnagyobb elégedetlenség a fizetéssel kapcsolatos, illetve annak teljesítmény-arányosságával. A dolgozók harmada (35 százaléka) úgy gondolja, hogy hiába dolgozik jobban, az semmilyen hatással nincs a fizetésére. Ez abból a rossz vállalati gyakorlatból fakad, hogy a legtöbb cég a munkakör értékelésére alapozza meg az azt betöltő ember fizetését, nem pedig annak teljesítménye alapján.
"A dolgozók frusztráltságának ára van. A fizetés és a megfelelő motiválás kérdése égető probléma és a magyar vállalatoknak el kell gondolkozniuk, hogyan tudják ösztönözni munkatársaikat, akár pénz nélkül is" - emelte ki Veres Rita, a felmérés regionális vezetője.

A fizetések problémája a hazai felsővezetőket is érinti. (Egy magyar vezérigazgató éves fizetése nettó 25 millió forint - a szerk.) Kompenzációjuk szintjével nagyrészt elégedettek: 70 százalékuk úgy érzi, jelenlegi fizetése lehetőséget ad számára arra, hogy az elképzeléseinek megfelelő életszínvonalon élhessen.
A felmérés szerint a gazdaságot érintő megszorító intézkedések hatásival már számolnak a magyar munkavállalók: jelentős részük számít kiadásai növekedésével és bevételeinek csökkenésével. Minden ötödik dolgozó szerint még állása is veszélybe kerülhet a gazdasági változások hatására. Így a meglevő, biztos munkahely felértékelődik, és jobban megbecsülik jelenlegi munkahelyüket. Félelmük nem teljesen megalapozatlan, bár a magyar felsővezetők 65 százaléka még 3-5 éves távlatban sem valószínűsít cégénél jelentős leépítéseket.
A Legjobb Munkahely Felmérés 2006-os újdonsága, hogy 11 közép-kelet-európai országban indult el a kutatás (Ausztriában, Bulgáriában, Csehországban, Romániában, Lengyelországban, Magyarországon, Oroszországban, Szlovákiában, Szlovéniában, Törökországban és Ukrajnában), így a magyar vállalatok nemcsak itthon, hanem a régióban is megmérettethetik magukat. A felmérés hazai történetében 6 év alatt már több mint 90 ezer dolgozó és csaknem 500 vállalat vett részt.
Körte Ildikó