A kereskedelmi szálláshelyek adatszolgáltatásának nem mindig kiszámítható üteme miatt a Központi Statisztikai Hivatalnak folyamatosan korrigálnia kell adatsorait. Ezek az eltérések igen nagyok lehetnek a balatoni régióban, ahol rengeteg nyári fesztivált rendeznek és amelyek résztvevői általában kempingekben szállnak meg. Mivel a kempingek adatszolgáltatása lassabb, mint más szállástípusoké, könnyen elképzelhetők komolyabb eltérések a becsült és a végleges adatok között, sőt a módszertani sajátosságok miatt nem csak felfelé, hanem lefelé is módosulhatnak az adatok.
Ha összevetjük a balatoni régió 2014 egész éves adatait a vendégéjszakákra vonatkozóan, akkor kiderül, hogy a külföldiek 36 ezerrel kevesebb éjszakát töltöttek el a kereskedelmi szálláshelyeken, mint azt korábban becsülték. A belföldi vendégek viszont 98 ezerrel többet, így a végső adatok szerint tavaly a Balaton nem 1,8, hanem 3,1 százalékkal több vendégéjszakát „húzhatott be”.
Az igazi probléma azonban nem is a tavalyi évvel van
Ahogy azzal számtalan cikkben foglalkoztunk, a Balaton idén nagyon komoly mínuszban van a vendégéjszakák számát tekintve. Áprilisban a külföldiek 28 százalékkal töltöttek el kevesebb éjszakát a tó környezetében, mint egy évvel korábban, a belföldiek pedig 1,9-cel többet. Így a régió egyenlege 11,5 százalékos mínusz.
Ha az első négy hónap adatait nézzük, akkor 8,3 százalékos a visszaesés. Fontos megjegyezni, hogy ez éves bázisú adat strandszezonon kívül, különösebb időjárási anomáliák nélkül.
Ettől függetlenül Magyarország vonzó célpont
Persze Magyarország nem csak Balatonból áll és a turizmus nagyon szépen teljesít országos viszonylatban. Áprilisban a külföldi vendégek által eltöltött éjszakák száma 2,5, a belföldi vendégeké 7,9 százalékkal nőtt az egy évvel korábbi szinthez képest. A szálláshelyek – folyó áron számolt – bruttó árbevétele pedig 6,7 százalékkal emelkedett és elérte a 27,5 milliárd forintot.
Ha az első négy hónap adatait nézzük, akkor kiderül, hogy a külföldi vendégek 3, a belföldi vendégek 2,7 millió vendégéjszakát töltöttek a kereskedelmi szálláshelyeken. A külföldiek esetében a vendégéjszakák száma 5,8, a belföldieknél 8,1 százalékkal nőtt. A szálláshelyek 6,9 százalékkal többet, összesen 5,7 millió vendégéjszakát regisztráltak. A kereskedelmi szálláshelyek folyó áron összesen 10 százalékkal több, 90 milliárd forint bruttó árbevételt értek el.
Az osztrákok hagyták is a legtöbb pénzt
Bár az egyes országokból ide érkező turisták költéseiről még csak első negyedéves adatok állnak rendelkezésre, ez alapján az osztrákok vezetnek 41 milliárd forinttal. Az osztrákokat a szlovákok követték 29 milliárd forinttal, majd a németek (25 milliárd forint), az Egyesült Államokból érkezők (22 milliárd forint) és a románok (21 milliárd forint) következtek.
Az egy napra az országba látogató külföldiek kiadása 86 milliárd forintot tett ki, ami 5,9 százalékkal haladja meg az előző év azonos negyedévében mértet. A növekedést a KSH szerint szinte teljes mértékben a szabadidős turisták kiadásainak bővülése adta: az egy évvel korábbihoz képest 63 százalékkal többet költöttek az egynapos utazásokon résztvevők, aminek jelentős része gyógyászati és egészségmegőrzési célú kezelésekhez, valamint rokonlátogatásokhoz kapcsolódott.
A több napra Magyarországra látogatók 2015 első negyedévében 14 százalékkal költöttek többet, mint egy évvel korábban. A 203 milliárd forintnyi bevétel 90 százalékát (183 milliárd forint) a turisztikai motivációval érkezők költése adta.
mfor.hu