2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Életszerűbbé alakítaná az igazságügyi tárca a kartellezés elleni fellépést. Jóllehet ma is vannak eszközök a kartellezők ellen, ám ezeket egy sor hátrány miatt alig alkalmazzák. Az új tervek szerint ősztől már mindenkinek az lesz az érdeke, hogy megszűnjenek a tisztességtelen piaci összefonódások, írja a Napi Gazdaság.

Részletes szabályokkal megerősített fogolydilemma alkalmazását vezetné be a Gazdasági Versenyhivatal (GVH) számára a kartellezők elleni fellépés során egy újonnan benyújtott törvényjavaslat.

A mostani szabályok is ismerik az úgynevezett engedékenységi politikát, vagyis a kartellel gyanúsított vállalkozások saját büntetésüket enyhíthetik, ha a többiekre nézve terhelő bizonyítékokkal állnak elő a GVH vizsgálata során. Ez azonban ma elég halványan működik - az ezt előtérbe helyező megoldás a tervek szerint szeptembertől lép hatályba.

A fogolydilemmát az új szabályozás azzal teszi hatékonyabbá, hogy tételesen meghatározza, mennyivel csökkenthető a büntetés az első, a második és a többi beismerés esetében - annál kisebb a csökkentés, minél később jelentkezik az alkudozó vállalkozás. Emellett az is a beismerés felé tereli az érintetteket - legalábbis az elképzelések szerint -, hogy annak egyéb negatív következményeit mérsékelni próbálja a javaslat.

Az egyik ilyen fék jelenleg az, hogy a GVH hiába egyezik meg a vallomást tevő féllel a bírság elengedéséről, ha az később, egy esetleges bírósági eljárás során nem lesz kötelező érvényű. A javaslat most már szentesíti az engedmény fennmaradását, a megegyezés kötelező erejű lesz. Másrészt azt a hátrányt is megszüntetik, ami a kártérítési perek során terheli a beismerő vállalkozást.

Az együttműködő vállalkozások ugyanis általában nem fordulnak bírósághoz a GVH döntésével szemben - a többi megbírságolt viszont igen. A perek időszaka alatt így a károsultak csak a becsület útjára lépett cégen követelhették eddig a kártérítést. A javaslat szerint viszont a jövőben csak akkor kellene fizetnie a GVH-val egyezkedőnek, ha a kártérítést az együttműködéstől elzárkózóktól nem tudták behajtani, írja a Napi Gazdaság.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!