Megújították az évente meghirdetésre kerülő Családbarát Munkahely díjat - derült ki a Szociális és Munkaügyi Minisztérium csütörtöki sajtótájékoztatóján. A díj megújítását indokolta, hogy az elmúlt évtizedben az Európai Unióban a szakpolitikai hangsúlyok a nők esélyegyenlőség elősegítéséről a férfiak szerepbővülésének ösztönzése irányába tevődtek át, másrészt a díj csak korlátozottan teljesítette eredeti küldetését.
Mint azt Rauh Edit szakállamtitkár a sajtóeseményen elmondta: "a megújított díj kritériumrendszere úgy került kialakításra, hogy a jövőben reményeink szerint egy audit-rendszert lehessen kialakítani". Az eddigi díjazás tapasztalatai szerint ugyanis szükség lenne arra, hogy a családbarát politikát bevezető, vagy azt gyakorló vállalatoknál mérhetővé tegyék a családbarát jelleg tényleges megtérülését - legyen az hatékonysági, motivációbeli, vagy tiszta költségmegtakarítási mérőszámok alapján.
A szakemberek szerint látni kell, hogy a jelenlegi rendszer rossz: a vállalati, társadalmi beidegződések miatt a munkavállalók félnek gyermeket vállalni, emiatt folyamatosan hátrányos megkülönböztetés éri őket. A szakállamtitkár és a Családbarát Munkahely Díj munkacsoportjának tagjai úgy nyilatkoztak, szeretnék elérni, hogy a családbarát politika egyre szélesebb körben elterjedjen, illetve hogy ezzel kedvező társadalmi folyamatokat generáljanak, indítsanak el a munkaerőpiacon.
Rauh Edit szerint el kell érni, hogy a munkavállalóknak ne kelljen állandó létbizonytalanságban élnie, hogy a nők ne féljenek gyermeket vállalni és hogy a vállalatok részéről is kimutatható eredménye legyen akár egy kisgyermeket vállaló nő újbóli visszatérésének a munkaerőpiacra.
A megújult díj távlati társadalmi célkitűzései között szerepel, hogy változtasson a jelenlegi gyakorlaton, mely szerint a magyar társadalom feltűnően konzervatív nézeteket
vall a nők munkavállalása tekintetében. Ez ugyanis elfogadja és természetesnek veszi a családon
belüli teherviselés aránytalanságát: a nők inaktivitását és kettős terhelését ugyanúgy, mint a férfiak távolmaradását a családból.
Rauh Edit szakállamtitkár ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a jövőben kormányzati szinten is igyekezni fognak az "egyenlő munkaáért egyenlő bért" elvét és a nemek közti egyenlőséget erősíteni, mert "elfogadhatatlan, hogy a tapasztalatok szerint a kisgyermekes nők 50 százalékának problémája van a munkerőpiacra való visszatéréssel".
Az Új Családbarát Munkahely Díj 2008 pályázatot kiírása elérhető az SZMM honlapján.
Garai Katalin