3p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Megújult formában kihirdették a Családbarát Munkahely díjat. A díj megújítását többek között az indokolta, hogy a korábbi díjazások ellenére míg az Európai Unióban az 5 évnél fiatalabb gyermeket nevelő nők fele, addig nálunk mindössze 30 százaléka dolgozik. Még rosszabb az arány a három gyermekes nőknek, körükben csak minden tizedik áll alkalmazásban.

Megújították az évente meghirdetésre kerülő Családbarát Munkahely díjat - derült ki a Szociális és Munkaügyi Minisztérium csütörtöki sajtótájékoztatóján. A díj megújítását indokolta, hogy az elmúlt évtizedben az Európai Unióban a szakpolitikai hangsúlyok a nők esélyegyenlőség elősegítéséről a férfiak szerepbővülésének ösztönzése irányába tevődtek át, másrészt a díj csak korlátozottan teljesítette eredeti küldetését.

Mint azt Rauh Edit szakállamtitkár a sajtóeseményen elmondta: "a megújított díj kritériumrendszere úgy került kialakításra, hogy a jövőben reményeink szerint egy audit-rendszert lehessen kialakítani". Az eddigi díjazás tapasztalatai szerint ugyanis szükség lenne arra, hogy a családbarát politikát bevezető, vagy azt gyakorló vállalatoknál mérhetővé tegyék a családbarát jelleg tényleges megtérülését - legyen az hatékonysági, motivációbeli, vagy tiszta költségmegtakarítási mérőszámok alapján.

A szakemberek szerint látni kell, hogy a jelenlegi rendszer rossz: a vállalati, társadalmi beidegződések miatt a munkavállalók félnek gyermeket vállalni, emiatt folyamatosan hátrányos megkülönböztetés éri őket. A szakállamtitkár és a Családbarát Munkahely Díj munkacsoportjának tagjai úgy nyilatkoztak, szeretnék elérni, hogy a családbarát politika egyre szélesebb körben elterjedjen, illetve hogy ezzel kedvező társadalmi folyamatokat generáljanak, indítsanak el a munkaerőpiacon.

Rauh Edit szerint el kell érni, hogy a munkavállalóknak ne kelljen állandó létbizonytalanságban élnie, hogy a nők ne féljenek gyermeket vállalni és hogy a vállalatok részéről is kimutatható eredménye legyen akár egy kisgyermeket vállaló nő újbóli visszatérésének a munkaerőpiacra.

A megújult díj távlati társadalmi célkitűzései között szerepel, hogy változtasson a jelenlegi gyakorlaton, mely szerint a magyar társadalom feltűnően konzervatív nézeteket
vall a nők munkavállalása tekintetében. Ez ugyanis elfogadja és természetesnek veszi a családon
belüli teherviselés aránytalanságát: a nők inaktivitását és kettős terhelését ugyanúgy,  mint a férfiak távolmaradását a családból.

Rauh Edit szakállamtitkár ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a jövőben kormányzati szinten is igyekezni fognak az "egyenlő munkaáért egyenlő bért" elvét és a nemek közti egyenlőséget erősíteni, mert "elfogadhatatlan, hogy a tapasztalatok szerint a kisgyermekes nők 50 százalékának problémája van a munkerőpiacra való visszatéréssel".

Az Új Családbarát Munkahely Díj 2008 pályázatot kiírása elérhető az SZMM honlapján.

Garai Katalin

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!