6p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Mérsékelten csökkenő árbevétel mellett az egy évvel korábbi számokhoz viszonyítva sokkal gyengébb adózott eredményt ért el a Magyar Telekom a második negyedévben. Igaz, az adatok vélhetőleg nem keltenek meglepetést, hiszen ez jórészt a vállalatot is sújtó különadó eredménye.

Az előzetes elemzői várakozásokkal többnyire összhangban lévő számokkal rukkolt elő a Magyar Telekom a vállalat második negyedéves eredményei ismertetése során. A cég árbevétele 3,9 százalékkal 297,8 milliárd forintról 286,1 milliárd forintra mérséklődtek 2011. első félévben 2010 azonos időszakához képest. A bevételcsökkenés oka elsősorban, hogy a hangalapú vezetékes és mobil bevételek mindhárom országban csökkentek, valamint mérséklődtek a magyarországi rendszerintegrációs és információtechnológiai szolgáltatásokból származó bevételek is. Ezen csökkenéseket részben ellensúlyozta a TV és a mobil internet szolgáltatásokból származó bevételek növekedése. A forint erősödése kismértékben kedvezőtlen hatással volt a nemzetközi leányvállalatok forintban számolt bevételeire.

Némileg az elemzői konszenzusnál kedvezőbben alakult a Telekom EBITDA-ja, mely 18,2 százalékkal 119,5 milliárd forintról 97,8 milliárd forintra csökkent, az EBITDA ráta pedig 34,2százalék volt. Igaz a második negyedévi 44,6 milliárd még így is egy milliárd forinttal meghaladja az elemzők által előre jelzett értéket.

A működéshez kapcsolódó, azaz a vizsgálattal kapcsolatos költségek és céltartalékok, a végkielégítéssel kapcsolatos költségek, valamint a telekommunikációs különadó nélkül számolt EBITDA 0,8 százalékkal 123,3 milliárd forintra nőtt. A működéshez kapcsolódó EBITDA ráta 43,1százalék volt 2011. első félévben, míg 2010 azonos időszakában 41,1százalék. A működéshez kapcsolódó EBITDA ráta javulása a személyi jellegű és az egyéb működési költségekben megmutatkozó szigorú költségcsökkentési intézkedéseknek, valamint a készüléktámogatások csökkenésének köszönhető. Mindezek mellett a 2011. első negyedéves eredményekre kedvező hatással volt a magyarországi ingatlanértékesítésekből származó 1,4 milliárd forint nyereség is.

Telekom adó és az amerikai vizsgálat

A Magyar Telekom 2010. január 1-jétől visszamenőleges hatállyal köteles telekommunikációs különadót fizetni. Mivel a különadó 2010. negyedik negyedévben került bevezetésre, a 2010. évben a csoport és a szegmensek eredményeit kizárólag a negyedik negyedévben érintette. A magyarországi szegmensek (Telekom Magyarország és T-Systems Magyarország) bemutatott EBITDA értékei azonban 2010. első félévben és 2011. első félévben egyaránt tartalmazzák a telekom különadót annak érdekében, hogy a szegmensek teljesítményének éves összehasonlítása valósabb képet adjon. A 2010. első féléves csoportszintű számok azonban nem lettek módosítva (az IFRS szabályoknak megfelelően), így a Csoport eredmények éves szinten kevésbé összehasonlíthatóak.

2011. június 24-én a Magyar Telekom Igazgatósága elvi megállapodást hagyott jóvá az Egyesült Államok Értékpapír- és Tőzsdefelügyeletének ( SEC) hivatalával az évek óta zajló vizsgálat egyezség útján történő lezárásáról. Az SEC-vel létrejött ezen elvi megállapodásra valamint az Egyesült Államok Igazságügyi Minisztériumával folytatódó tárgyalásokra tekintettel a társaság 2011 második negyedévében 11,5 milliárd forint (62,4 millió USD) céltartalékot képzett a vizsgálatokkal összefüggésben, melyből 1,1 milliárd forint a nettó pénzügyi eredmények között, a fennmaradó rész pedig az egyéb működési költségek között került elszámolásra a Telekom Magyarország szegmensben.

A várakozás felett a profit

A vállalat részvényeseire jutó eredmény (nettó eredmény) 39,7 százalékkal, 32,4 milliárd forintról 19,5 milliárd forintra mérséklődött. Mindez azt jelenti, hogy a cég a második negyedévben 4,3 milliárd nettó (adózott) nyereséget ért el, amely ugyan a korábbi évekhez képest szerény, ám így is túlszárnyalja az elemzők által közzétett 4 milliárd forint körüli nyereséget. A csökkenés oka a jelentett EBITDA mérséklődése, amit csak részben ellensúlyozott a nyereségadó csökkenése. A nyereségadó 2010. első félévről 2011. első félévre csökkent az adózás előtti eredmény csökkenésének valamint egy 2010. második negyedévben könyvelt, egyszeri 5,2 milliárd forintos tétel együttes eredményeként. Ez utóbbi a macedón adóváltozások következménye, melyek értelmében az eredménytartalék azon részére, mely várhatóan osztalékként külföldi illetőségű tulajdonos részére kerül kifizetésre a jövőben, nyereségadót kell elszámolni.

Az üzleti tevékenységből származó nettó cash flow 92,4 milliárd forintról 95,5 milliárd forintra nőtt. A jelentett EBITDA csökkenését ellensúlyozta a működőtőke javulása, ami annak köszönhető, hogy a telekommunikációs különadó az első félévre lekönyvelésre került, azonban a kifizetése csak júliusban történt meg (a második félévre vonatkozó adót októberben fizetjük). A működőtőke javulásához az SEC-vel létrejövő elvi megállapodásra tekintettel képzett céltartalék és a lejárt kinnlevőségek csökkenése is hozzájárult.

A beruházás tárgyi eszközökbe és immateriális javakba (CAPEX) 9,5 milliárd forinttal, 26,7 milliárd forintra csökkent 2011. első félévben 2010 azonos időszakához képest. A CAPEX teljes összegéből a Telekom Magyarország szegmensre 21,3 milliárd forint, a T-Systems Magyarország szegmensre 1,2 milliárd forint jutott, míg Macedóniában 2,6 milliárd forintot, Montenegróban pedig 1,4 milliárd forintot fordítottak beruházásokra.

A szabad cash flow (az üzleti tevékenységből és az egyéb pénzügyi eszközök beszerzésével / eladásával korrigált befektetési tevékenységből származó cash flow összege) 2011. első félévben 10,4 milliárd forinttal, 63,8 milliárd forintra nőtt a 2010. azonos időszaki 53,4 milliárd forintról. A működőtőke javulásának következtében a működési cash flow 3,1 milliárd forinttal nőtt. Az alacsonyabb CAPEX költés és az ingatlanértékesítésekből származó bevételek emelkedése is elősegítette a szabad cash flow növekedését.

A nettó adósságállomány a 2010. június végi 297,4 milliárd forintról 2011. június végére 295,1 milliárd forintra csökkent. A nettó eladósodottsági ráta (a nettó adósságnak az összes tőkére vetített aránya) 2011. június végén 35,1 százalék volt.

mfor.hu

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!