Az MSZOSZ első embere korántsem optimista ezen a téren, hiszen amíg a konvergenciaprogram 2007-ben a foglalkoztatottak számát tekintve semmilyen bővüléssel nem számol, addig 2009-ben is csak 0,7 százalékkal kalkulál. "A kormány felelőssége többek között abban mutatkozik meg, hogy milyen munkahelyteremtést támogat és ösztönöz" - hangsúlyozta a szakember. A tisztességes bér, a rövid munkaidő, az emberhez méltó munkakörülmények elérése az, amiért a szakszervezetek harcolnak.
Pataky Péter tapasztalata szerint a munkahelyek és a vállalati kultúrák átalakulása időnként ellehetetleníti az érdekképviseleti munkát. Igaz, akadnak jó példák, olyan vállalatok, ahol ösztönzők, HR-rendszerek segítik a dolgozói elégedettség javulását. A megújulás részeként Pataky Péter a kis- és közepes vállalatoknál végzendő érdekképviseleti munkát fejlesztené. Az úgynevezett szolgáltató szakszervezet kialakításával a jogsegélyszolgálat, a munkavédelmi tájékoztatás lenne többek között elérhető a kkv-k dolgozói számára.
A megbízott elnök úgy látja: a szakszervezetek felelőssége az is, hogy javítsanak társadalmi megítélésükön. Bár az értékeik - mint szakszerű és reális munkavégzés - évek óta nem változnak, úgy tűnik, ez kevés ahhoz, hogy a figyelem középpontjába kerüljenek. Meg kell tanulniuk "eladni" magukat és boldogulni a média világában.
Elnökválasztásra készülve
November 24-25-én lesz az MSZOSZ VI. kongresszusa. A négyévenként megrendezett eseményen többek között új elnököt és alelnököt választ a szervezet. Mint ismeretes, az MSZOSZ elnöke korábban Wittich Tamás volt, ám júliusban kinevezték a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség élére, azóta a megbízott elnök Pataky Péter. A lap úgy tudja, másik jelölt is van az MSZOSZ élére Sáling József személyében, aki jelenleg a Kereskedelmi Alkalmazottak Szakszervezetének a vezetője.