4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Remélhetőleg nem növekednek rendkívüli mértékben a tömeges létszámleépítések a pénzügyi válság hatására Pirisi Károly, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgatója szerint. A hivatal adatai alapján ez év októberében még nem volt érzékelhető a válság a munkaerőpiacon. A most publikált számok szerint néhány százzal több embert érintettek az ilyen típusú elbocsátások a tavalyi év ugyanezen időszakához képest.

Mégsem vesztik el sokan állásukat a válság miatt?

Míg idén októberben 2243 főt érintettek a tömeges leépítések hazánkban, addig tavaly ugyanebben a hónapban nagyjából 1800 főt küldtek el ilyen intézkedések hatására a cégek. Az év eddigi részében – januártól szeptemberig – ugyanakkor kevesebb munkavállaló vesztette el munkáját emiatt a bejelentések szerint, mint az előző év ugyanezen időszakában – közölte Pirisi Károly, a Foglalkoztatási és Szociális Hivatal főigazgatója sajtótájékoztatón hétfőn.

Tömeges leépítést idén októberben 10-15 cég hajtott végre, és az előzetes adatok szerint a legtöbb dolgozót, 1300 főt Nyugat-Dunántúlon küldtek el, míg Észak-Alföldön több mint ötszáz, a többi régióban 130-170 fő vesztette el munkáját. A legtöbb ilyen intézkedésre az autóiparban, a textíl- és a papírágazatban volt szükség.

Az októberben bejelentett új álláshelyek száma 38 ezer 700 volt, számuk szeptemberhez képest kisebb mértékben 1600-zal mérséklődött. Tavaly októberhez képest azonban növekedést figyelhetünk meg, mintegy kétezerrel több állást jelentettek be a munkaadók, ami 5,3 százalékos emelkedésnek felel meg.

Több a nyilvántartott álláskereső 

A nyilvántartott álláskeresők száma az októberi zárónapon 424 ezer 600 fő volt. Ez az előző hónaphoz képest kevesebb mint ezer fős (0,2 százalékos) növekedést mutat, míg az előző év azonos időszakához képest 11 ezer 800 fős (2,9 százalékos) növekedés volt megfigyelhető. Ez utóbbi növekedés mértéke lényegesen kisebb volt, mint egy évvel ezelőtt: 2007 október végén 9,5 százalékkal volt magasabb az álláskeresők száma az egy évvel korábbi állapothoz képest.

Szeptemberhez képest két régióban csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma (Nyugat-Dunántúl, Dél-Dunántúl), a többi régióban stagnálást, illetve Dél-Alföldön kisebb növekedést figyelhetünk meg. Az előző év azonos hónapjához viszonyítva Nyugat-Dunántúlon figyelhető meg a legkedvezőbb dinamika, itt 3,9 százalékkal csökkent a nyilvántartott álláskeresők száma, míg Közép-Dunántúlon (7,2 százalék) és Dél-Alföldön (3,9 százalék) az átlagosnál nagyobb mértékű emelkedés következett be.

A tartósan állást keresők aránya októberben megközelítette az egyharmadot, ami azt jelenti, hogy 140 ezer 400 fő több mint egy éve folyamatosan állást keresett. Számuk növekvő tendenciájú, egy év alatt 10,4 százalékkal nőtt.

Többen kapnak szociális segélyt

A tárgyhónapban 119 ezer 900 fő fő volt jogosult valamilyen álláskeresési ellátásra – nagyobb részük, 72 százalékuk járadékot kapott, a többiek álláskeresési segélyt. További 145 ezer 700 fő részesült rendszeres szociális segélyben, ez lényegében minden harmadik álláskeresőt érinti (34,3 százalék). Számuk növekvő tendenciájú, a megelőző év azonos időszakához képest 13 ezer fővel nőtt.

Októberben az összes nyilvántartott álláskereső 62,7 százaléka kapott ellátást, több mint egyharmaduk (158 ezer 300 fő) ellátatlan volt. Az ellátásban nem részesülők 27 százalékát teszik ki a pályakezdők.

Kevesebb a pályakezdő álláskereső

Az összes nyilvántartott álláskeresővel ellentétben a pályakezdő álláskeresők száma októberben csökkenésbe fordult. Egy hónap alatt a nyilvántartásban szereplő pályakezdők létszáma 2900 fővel, 6,4 százalékkal mérséklődött, ezzel a pályakezdők száma 42 ezer 900 fő. A mérséklődés mögött az áll, hogy csökken a pályakezdők körében a belépők száma, miközben a korábban nyilvántartásba került fiatalok közül egyre többen helyezkednek el idővel.

A nyilvántartott álláskeresőknek a gazdaságilag aktív népességhez viszonyított aránya 9,6 százalék, a munkavállalási korú népességhez viszonyított arányuk pedig 6,4 százalék volt október végén, változatlanul igen nagy régiók közötti szóródással. Legrosszabb mutatóval Észak-Magyarország és Észak-Alföld (17,4 illetve 16,6 százalék) rendelkezett, míg Közép-Magyarország mutatja a legkedvezőbb adatot (3,5 százalék).

A munkanélküliségi ráta KSH által publikált legfrissebb adata 7,7 százalék, ami a munkaerő-felmérésből a 2008. júliusi-szeptemberi időszakra, a 15-74 éves népességre vonatkozóan kapott országos adatot mutatja.

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!