A cafetéria megadóztatása jelentősen csökkenti a vállalkozások által nyújtott ilyen típusú juttatások tervezett mértékét, derül ki a kkv-k elkövetkezendő egy évre vonatkozó várakozásait mutató K&H kkv bizalmi index legutóbbi eredményeiből.
Háromból egy cég nem ad semmit
Míg három hónappal ezelőtt (ekkor még nem dőlt el, megadóztatják-e a béren kívüli juttatásokat jövőre - a szerk.) a megkérdezett cégek mintegy 72 százaléka kívánta alkalmazni ezeket, addig a második negyedévben már csak 66 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy az elkövetkezendő egy évben élni kíván ezen juttatásokkal.
Jelentős eltérés mutatkozik a cafetéria nyújtása tekintetében a különböző méretű vállalkozások között. Míg a mikrocégeknek csupán 62 százaléka kíván adni béren kívüli juttatást dolgozóinak, addig a kisvállalkozásoknál 70, a középvállalatoknál pedig 78 százalék ez az arány.
Ami a közepes és nagyvállalatokat illeti, esetükben már eddig is a kkv-knál nagyobb mértékben volt jelen a cafeteria. A Szonda-Ipsos felmérése szerint 2009 májusában 93 százalékuk adott ilyen típusú juttatást alkalmazottainak - 30 százalék cafeteria-rendszer keretében, 63 százalék azon kívül. Megadóztatásuk azonban esetükben is a juttatások összegének lényeges csökkentését jelentené.
A legtöbben "kajajegyet" adnak
A kkv-knál a béren kívüli juttatások közül a legnépszerűbb az étkezési hozzájárulás, amelyet a K&H kutatásában megkérdezett vállalkozások közül minden második (47 százalék) kíván nyújtani az elkövetkezendő egy évben. Ezt követi a közlekedési (34 százalék), majd a nyugdíjpénztári hozzájárulás (22 százalék), míg üdülési csekket csak minden ötödik vállalkozás (20 százalék) kíván adni dolgozóinak.
A magánnyugdíjpénztári megtakarítások recesszió miatti értékvesztésének hatása jól megfigyelhető a munkáltatók tervezett magánnyugdíjpénztári hozzájárulásaiban is. Míg egy évvel ezelőtt a vállalkozások 32 százaléka tervezte, hogy hozzájárul alkalmazottai nyugdíjpénztári befizetéseihez, most mindössze 22 százalékuk kíván élni ezzel a juttatási formával.
Az elkövetkezendő egy évben egészségpénztári befizetést a munkáltatók csupán 15 százaléka nyújtana, szemben az egy évvel ezelőtti 25 százalékkal. Szintén csökkent, az egy évvel korábbi 11 százalékról hét százalékra az életbiztosítást adni szándékozó kkv-k aránya.
Mint ismert, a kormány még júniusban döntött a béren kívüli juttatások megadóztatásáról. Ennek értelmében eltörölték azok adómentességét, és elemeit három kategóriába sorolták: adómentes, kedvezményes adózású és normál adózású elemek.
Ami a részleteket illeti, jövőre változatlanul adómentes marad az internet-utalvány, melyet a felhasználók továbbra is az internet-szolgáltatás havi- és forgalmi, illetve az internet-hozzáférés létesítésének díjára vehetnek igénybe. A kedvezményes adózású körben 25 százalékos adóteher hárul például a melegétel-utalványra és az üdülési csekkre. A normál adózású körben 97,89 százalékos adóterhet kap többek között a hideg étkezési utalvány.
W. B.
Menedzsment Fórum