3p

Kissé méltánytalan, és nem biztos hogy teljes egészében objektív döntés Magyarország felvétele az OECD égisze alatt tevékenykedő pénzmosás-ellenes munkacsoport (FATF) fekete listájára.

Kissé méltánytalan, és nem biztos hogy teljes egészében objektív döntés Magyarország felvétele az OECD égisze alatt tevékenykedő pénzmosás-ellenes munkacsoport (FATF) fekete listájára - mondta Balogh László, a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete PSZÁF) nemzetközi főosztályának vezetője az MTI-nek szombaton.

A főosztályvezető elmondta, hogy a PSZÁF értékelése szerint Magyarországon sok minden történt és történik azért, hogy az ország megfeleljen a FATF elvárásainak, amelyet a szervezet 40 pontos ajánlásában tett közzé. - Miközben a szervezet a vele nem együttműködő országok listájára tette Magyarországot azzal az indoklással, hogy az anonim-betétek felszámolására nem rendelkezik pontos menetrenddel, a szervezet is elismerte jelentésében, hogy Magyarországon átfogó rendszer működik a pénzmosás megakadályozására - mondta a főosztályvezető.

Arra is felhívta a figyelmet, hogy a szervezetet is tájékoztatták arról, hogy a kormány döntése szerint még az ősszel dönthet az Országgyűlés arról a törvényjavaslatról, amely 2002. január 1-je után megtiltaná új, nem névre szóló betétek nyitását a pénzintézeteknél. E döntésről, amelyet két hete hozott meg a kormány a korábbi menetrendtől eltérve, amely az európai uniós csatlakozás időpontjára ütemezte az anonim-betétek megszüntetését, legfelsőbb kormányzati szinten is tájékoztatták az európai partnerországokat.

Balogh László elmondta, hogy a potenciálisan nem együttműködő országok listáján mintegy 55-70 ország szerepel, ezt a listát azonban nem tették közzé. Ismeretei szerint először azokat az országokat vizsgálták, ahol fokozottabbnak látták a veszélyeztetettséget a munkacsoportban részt vevő tagországok jelentései alapján, s csak ezt követően került sor a kevésbé veszélyeztetett országok, köztük Magyarország vizsgálatára. Így fordulhatott elő, hogy akkor, amikor néhány közismerten veszélyeztetett ország lekerült a feketelistáról, Magyarországot éppen akkor vették fel rá.

A Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete majdnem egy év óta dolgozik azon, hogy a pénzmosás elleni szabályokat miként szigorítsa a hitelintézetek működési feltételeinek terén. Az új kritériumokat egy felügyeleti ajánlásban foglalják össze, amely egy-két héten belül elkészül. A főosztályvezető hangsúlyozta azt is, hogy az anonim-betétek Magyarországon, bár erre lehetőséget adnak, minden bizonnyal nem fő eszközei a pénzmosásnak. Szavai szerint az anonim betételhelyezés elsősorban azért maradt fent eddig, mert számos idősebb ember ragaszkodik ehhez a hagyományos betétformához.

Ugyanakkor a nem nevesített betétek összértéke elenyésző az összes betétállományhoz képest, annak mintegy két-három százaléka. Azt, hogy nem a pénzmosást szolgálják ezek e betétek, erősíti az a tény is, hogy az átlagos betétérték e számlákon igen alacsony.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!