5p

A versenyszférában jellemzően kombinált formában adják az idei év végi pluszjuttatásokat a munkáltatók. A nagyvállalatoknál személyi- és vállalati teljesítménytől függő bónuszok és utalványhegyek, a kisebbeknél minimális értékű juttatások vannak a láthatáron. Tapasztalatok szerint számszerűsíthető a dolgozók jobb teljesítménye az év végi jutalmak után. Mfor.hu háttér.

Motiváció ajándékutalvánnyal (Mfor-montázs)

"A tíz főnél többet foglalkoztató cégekre jellemző, hogy a karácsony és az év vége a pénzbeni juttatások, ajándékutalványok, ajándéktárgyak és céges vacsorák szempontjából kiemelkedő időszak" - mondta az mfor.hu-nak az egyik - neve elhallgatását kérő - vezető cafeteria-szolgáltató szakértője, akit az idei év végi juttatások tendenciáiról kérdeztünk.

Nincs bónusz a kkv-knál

Hozzátette: év közepén végeztek átfogó kutatást a vállalatok cafeteria tevékenységéről. Ebből kiderült: a kisebb vállalatokra jellemzően csak rendszeres juttatást adnak munkavállalóiknak. Ennek köszönhetően ebben a vállalati szférában idén év végén semmilyen vagy csak csekély mértékű pluszjuttatást terveznek a munkáltatók.Több általunk megkérdezett - ám neve elhallgatását kérő - kisvállalkozás vezetője is úgy nyilatkozott, hogy a költségminimalizálás jegyében egyáltalán nem kalkulál év végi bónusszal.

A cafeteriára specializált vállalat felmérése rámutatott, hogy a kisvállalatokkal szemben a közép- és nagyvállalatokra egyre inkább jellemző, hogy a dolgozók év végi bónusz-igényét igyekeznek a lehető legteljesebb mértékben kielégíteni.

Az ilyen eseti jellegű év végi juttatások tipikus és piacvezető formája a felmérés szerint a pénzbeli jutalom, amely főleg az ötven főnél többet foglalkoztató cégeknél jellemző, illetve mindazon kisvállalatoknál, amelyek minimális mértékű bónusszal jutalmazzák év végén munkavállalóikat. A második legkedveltebb év végi, eseti jellegű juttatási forma a cég által finanszírozott vacsora, a harmadik helyen pedig a vállalat saját termékeihez való kedvezményes hozzájutás lehetősége áll.       

A teljesítménytől függ a jutalom

Megkeresésünkre a nagyvállalatok legtöbbje a fenti tipikus juttatások biztosításán túl jellemzően kombinált év végi bónusz-rendszerről számolt be, ahol az eseti jellegű cafeteria-elemeken felül teljesítménytől függő bónuszokkal is motiválják a dolgozókat.   

A Kürt Zrt.-nél például minden évben a beosztástól és teljesítménytől függetlenül adnak valamilyen pluszjuttatást a dolgozók számára. Ide tartoznak például az egészségügyi alapszolgáltatások, a sportbérletek vagy a családi hétvége. A juttatásokon felül különleges rendezvényeket is szerveznek az alkalmazottak számára: ilyen volt a múlt heti Kürt Mikulás ünnepség, ahol a dolgozókat gyermekeikkel együtt meghívták egy ajándékozással egybekötött karácsonyi vacsorára.

A teljesítményfüggő év végi bónusz persze náluk sem maradhat el, ám a Kürtnél jellemzően nem csak az egyéni, hanem a teljes vállalati teljesítmény is meghatározó szempont az év végi jutalom-fizetés megállapítása során. A személyes bónusz-besorolási rendszer szerint csak akkor kapnak jutalmat a dolgozók, ha a társaság tervszámai legalább nyolcvan százalékban teljesültek az adott évben.

"Az egyéni célok közös, év végi értékelése után az egyéni teljesítmény, a vállalati eredmények, valamint az alapfizetés alapján állapítjuk meg a kifizetendő bónusz mértékét" - magyarázta a cég illetékese. 

Az éves bér öt százaléka lehet a bónusz

A Henkel Magyarországnál karácsonyi ajándékutalványt adnak kivétel nélkül minden dolgozónak. Mint arról Gera Csilla, a vállalat személyügyi vezetője beszámolt, ebből eltérő arányban, de ágazatonként egyenlő mértékben- részesül a termelő, illetve az értékesítési ágban dolgozók köre, a menedzsment tagjai azonban nem kapnak ilyen juttatást.

A karácsonyi utalványon felül a Henkelnél úgynevezett dolgozói bónusz-rendszert is működtetnek. Ennek lényege, hogy a tárgyévben elért, illetve túlteljesített munka után kapnak jutalmat a dolgozók. Ez a rendszer "szigorúan objektív, számszerűsíthető eredményértékelést" biztosít. Így a dolgozói bónusz voltaképpen nyereségrészesedés, amit a tárgyévet követő év februárjában fizetnek ki az alkalmazottak számára.

A Henkel személyügyi vezetője arról is beszámolt, hogy - több más vállalattal szemben - náluk számszerűsíthetően többet nyújtanak idén év végi juttatás formájában dolgozóiknak. A bónusz összértéke így hozzávetőlegesen az éves bér öt százalékát teszi ki.

A légkör is javul

Gera Csilla tapasztalatai szerint az év végi juttatásoknak különösen fontos szerepe van a dolgozók motiválása során, hiszen azokat kifejezetten várják a munkavállalók.

Az egyik - neve elhallgatását kérő - vezető hazai likőrgyár HR-vezetője megkeresésünkre elmondta, hogy náluk "jól teljesíthető feltételekhez kötött az év végi bónusz, amire számítanak a dolgozók, ugyanakkor ösztönzi őket a teljesítményre. Az egyszeri karácsony előtti juttatás mértéke mindenkinek egy havi alapbér, ezen felül jár a teljesítményfüggő plusz juttatás".

A szakember szerint is fontos, hogy az év végi, várt jutalmat megkapják az alkalmazottak: "Számszerűsíthető a dolgozók jobb teljesítménye az év végi bónuszok után azon felül, hogy sokkal kiegyensúlyozottabb a munkalégkör is az ezt követő időszakban."

Garai Katalin

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!