Jobban bízunk a munkaadónkban, mint az államban a válság átvészelésével kapcsolatban, ugyanakkor az elmúlt hónapok hatására egyre többen érezzük veszélyben munkahelyünket, megélhetésünket. Ráadásul az emberek negyede úgy vélekedik, hogy nem is találna egykönnyen új munkát, ha elbocsátanák mostani állásából - derül ki a Hewitt HR-tanácsadó cég most készülő felmérésének részeredményeiből.
Nem bízunk a gazdasági fellendülésben
A Hewitt összesen 120-140 cég mintegy 33 ezer dolgozóját kérdezi meg minden évben Magyarországon, így alakul ki például a legjobb munkahelyek listája, de egyéb érdekes következtetések is kiolvashatók a felmérésekből. Az idei kutatásnak csak novemberben lesz végleges eredménye, de egy keddi sajtótájékoztatón a cég vezetői már beszámoltak a részeredményekről, látható tendenciákról.
"Eddig 25 vállalat 4000 munkatársát kérdeztük meg, az már most látszik, hogy a többség sötéten látja az ország jövőjét: 57 százalék szerint idén biztos nem fog kilábalni a magyar gazdaság a válságból, és mindössze az emberek 11 százaléka optimista" - vázolta fel Veres Rita, a Hewitt európai üzletágvezetője.
Ugyanakkor a jelek szerint sokkal inkább bízunk munkaadónkban: a megkérdezettek 45 százaléka véli, hogy cége sikeresen megküzd a gazdasági helyzet miatti kihívásokkal, és mindössze 13 százalék számít munkahelye becsődölésére.
Érdekes, hogy mindössze a magyar munkavállalók 32 százaléka nyilatkozott úgy, hogy biztosítani tudja saját maga és családja megélhetését, anyagi biztonságát. 19 százalék viszont kifejezetten tart attól, hogy veszélybe kerülhet a megélhetése.
A megkérdezett 4000 dolgozó 43 százaléka nem fél attól, hogy elveszíti állását, 22 százalékuk viszont kifejezetten tart attól, hogy ő is a leépítések áldozata lesz. Egy esetleges elbocsátás esetén 13 százalék véli úgy, hogy gyorsan, könnyen találna új munkát, ez az arány nagyjából a felére esett az egy évvel korábbi szitnhez képest, míg az emberek 24 százaléka szerint problémái lennének az új munkahely megtalálásával.
Egyre jobban ragaszkodunk munkahelyünkhöz
A válság hatására a magyar munkavállalók egyre jobban ragaszkodnak munakhelyükhöz: most 12 százalékkal többen mondják azt, hogy minden időtávon jelenlegi munkaadójuknál maradnának, mint egy évvel korábban. Mindez valószínűleg annak is betudható, hogy a jelenlegi helyzetben mindenhonnan leépítésekről hallani, ezért az emberek többsége úgy gondolja, hogy nehezen találna új munkahelyet, ha váltani akarna.
9 százalékkal többen mondják azt, hogy nehéz szívvel válnának meg jelenlegi munkahelyüktől, mint egy évvel ezelőtt, ráadásul egyre többen vélik úgy, hogy cégük meg tudja majd tartani legjobb embereit a válság közepette is. Ugyanakkor az idei részeredmények szerint 8 százalékkal csökkent azoknak az aránya, akik nem félnek állásuk elvesztésétől. Emellett a mostani helyzetben leginkább azzal elégedetlenek a dolgozók, hogy a cégük felsővezetése elérhetetlen, megközelíthetetlen, valamint sokan tették szóvá fizetésüket, úgy vélik, hiába dolgoznak többet, az nem mutatkozik meg a bérükben.
Veres Rita szerint a magyar dolgozók által kifogásolt területek nagyjából egybeesnek azzal, amit a nemzetközi felmérésekben tapasztalnak, ugyanis a Hewitt összesen 11 országban végez hasonló kutatást. "Mindössze az emberek 38 százaléka véli, hogy cége vezetőinek fontosak a javaslatai, véleménye, 19 százalék szerint a cég nem kezeli a dolgozókat úgy, mint a legfontosabb erőforrásokat, míg a nemzetközi válaszadók 14 százaléka szerint a döntéshozatalnál egyáltalán nem veszik figyelembe érdekeit".
A Hewitt szakembere szerint a legjobb cégekre az jellemző, hogy a jelenlegi nehéz helyzetben sem feledkeznek meg dolgozóik elégedettségéről, a tehetséges munkatársakról. Emellett jellemző a legvonzóbb cégekre, hogy meghallgatják dolgozóik véleményét, illetve próbálják megérteni szempontjaikat.
Nem vallottak szégyent a régióban a legjobb magyar cégek
Legutóbb tavaly novemberben mutatták be a legjobb magyar cégekről készített felmérést, azonban a többi országban csak az útobbi hónapokban ért véget a felmérés, így most lehet összehasonlítani a magyar nyerteseket a régiós versenytársakkal.
A felmérésben különdíjat kapott a Microsoft, a Hilti, a GlaxoSmithKline, a DHL, illetve a McDonald's. "A különdíjat azért ítéltük oda, mert ezek a cégek több országban is elindultak a versenyben, és mindenhol bekerültek a legjobbak közé" - mondta el Veres Rita.
A hazai kis- és középvállalkozások közül négyen kerültek fel az összesített listára, mely a 15 legjobb munkahelyet tartalmazza. Legelőkelőbb helyen a Quintiles végzett, emly harmadik lett, az első tízben volt még a Radnóti Miklós Általános Iskola, mely hatodik lett, illetve a Wrigley Hungary, mely a hetedik helyen végzett. A negyedik magyar résztvevő, a Johnson & Johnson a tizenharmadik lett a listán.
A nagyvállalatok kategóriájában is négy magyar került be a legjobb tizenötbe. Nyolcadik lett a GlaxoSmithKLine hazai leányvállalata, kilencedik pedig a Mars Sales. A Microsoft magyarországi cége tizenkettedik helyen végzett, a tizenhermadik pedig a Mediaedge:cia nevű szintén magyar vállalkozás lett. Egyébként mindkét kategóriában török cég végzett az élen.
"A lista elkészítésekor két szempontot veszünk figyelembe: 60 százalékos súllyal esik a latba a dolgozók elkötelezettsége, motiváltsága, a maradék negyven százalék pedig az úgynevezett összehangoltsági mutató, ami azt jelzi, hogy az adott cég dolgozói és a menedzsment ugyanazokra a kérdésekre mennyiben adtak egyező válaszokat" - vázolta fel Veres Rita.
Beke Károly