2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Folyamatos a gazdasági és politikai vita arról, hogy a magyarországi bérek, mennyire drágák. Ez mérhető természetesen a termelékenységhez viszonyítva, illetve nominálisan összehasonlítva más országokban fizetett minimálbérrel. Ez utóbbi természetesen jóval egyszerűbb, ugyanakkor nem mutat objektív képet.

Többen is úgy vélték a napokban, hogy az új francia autógyár azért kerül Szlovákiába, mert ott alacsonyabbak a minimálbérek. Bérügyi szakemberek elmondták: a gépgyártás, s így az autóipar területén nagyon kevés számú dolgozót foglalkoztatnak csak minimálbéren. A magasabb magyarországi minimálbérnek inkább abban lehetett hatása, hogy elősegítette a felette lévő fizetési fokozatokban a keresetek emelését. Természetesen csak azoknál a cégeknél, ahol erre megvolt a lehetőség.

A Szakszervezeti Stratégiai Tanulmányok kiadványban közölt táblázat alapján, illetve a Foglalkoztatáspolitikai és Munkaügyi Minisztériumban kapott tájékoztatás szerint 2002 januárjában a havonkénti 50 ezer forintos magyarországi minimálbér 210 eurónak felel meg.

Ugyanakkor Szlovákiában a legkisebb kötelező bér összege 118 euró volt. A visegrádi országok közül a magyarországinál alacsonyabb, 153 eurós havonkénti minimálbért volt kötelező fizetni Csehországban, miközben a magyarországi minimálbérszintnek felelt meg 212 euróval a lengyelországi legkisebb bér.

Ugyanakkor az európai uniós tagországok minimálbérei lényegesen magasabbak ezeknél a mértékeknél. Így például Portugáliában, Görögországban és Spanyolországban is kétszer annyit kell fizetni minimálbérként a dolgozóknak. Ezekben az országokban 2002 januárjában 406, 473, illetve 516 euró volt a legkisebb bér.

Lényegesen magasabb volt a minimálbér a többi tagországban. Így például Hollandiában 1.207, Belgiumban 1.163, Franciaországban 1.126, Nagy-Britanniában 1.124, Írországban 1.009 euró. Megemlíthető még Luxemburg 1.290 eurós minimálbére. Több már országban, mint például Németországban, Ausztriában nincs országosan kötelező legkisebb bér, a minimálbérek mértékét az ágazati tarifaszerződések szabályozzák.



LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!