4p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Köszönjük szépen, a Mol jól van, gazdasági teljesítménye megalapozott, noha nehéz év van mögöttünk, és várhatóan az idei sem lesz jobb - mondta Mosonyi György, a Mol Nyrt. vezérigazgatója pénteken Budapesten sajtótájékoztatón.

Hozzátette, a helyzetet mutatja, hogy fél év alatt felére-harmadára esett például az olaj- és a késztermékek ára, így a készletek átértékelése jelentős veszteséget okozott. Tavaly az átértékelésből a Molnak 92 milliárd forint vesztesége volt, míg 2007-ben ugyanez 32 milliárd forint pluszt hozott.

Molnár József pénzügyi vezérigazgató-helyettes elmondta, a Mol pénzügyileg stabil, a szükséges források rendelkezésére állnak, ám hogy még erősebb legyen, felülvizsgálták egyebek között az idei működési költségeket. Az idén ezek a kiadások nem nőnek, jobb esetben pedig csökkennek.

Mosonyi György kiemelte, a Mol relatíve jó teljesítményt nyújtott tavaly is, s jobban ellent tud állni a recessziónak, mint az iparági versenytársai. Úgy vélte, az idén megismétli a Mol a teljesítményét, ám az már nem várható, hogy hasonló áreséssel kellene számolnia az olaj- és készterméket illetően, mint tavaly.

220 milliárd beruházásokra

Kifejtette, az idén 220 milliárd forintot költenek beruházásra, s a fejlesztéseket megtermelt jövedelemből finanszírozzák. Elsősorban a meglévő termelőeszközökre és a folyamatban lévő projektek befejezésére költenek. Így például mezőfejlesztésekre, az olaszországi, mantuai finomítójuk modernizálására, a földgáztranzit fejlesztésére, ezen belül a román és horvát vezeték megépítésére, a stratégiai gáztároló befejezésére és a cseh CEZ-zel közösen tervezett erőművi fejlesztések előkészítési munkálataira.

Molnár József úgy vélte, bár szerinte nem lesz szükséges, de a Mol kész a mostaninál szigorúbb pénzügypolitikát is folytatni. Elmondta azt is, hogy változatlan az a hosszú távú célkitűzésük, hogy a normalizált eredmény 40 százalékát kifizessék osztalékként. Ez azonban továbbra is attól függ, hogy az adott évben mekkora összeget ruháznak be.

Mosonyi György, a Mol kisebbségi tulajdonában lévő horvát INA-val kapcsolatban elmondta, átveszik a cég teljes irányítását, s céljuk az, hogy hatékonyabbá tegyék a vállalatot. Így például 2012-re a finomítói olyan hatékonysággal működnek majd, mint a Mol mostani üzemei. Úgy vélte, a Mol csoport számára jelentős hozzáadott értéket képvisel az INA.

2011 előtt nem termel a makói gázmező

Kérdésekre válaszolva Mosonyi György elmondta, hogy a makói gázmező leghamarabb 2011-2012-ben fog termelni. A kinyerhető gázmennyiség azonban nagy valószínűséggel nem haladja meg a jelenlegi magyar kitermelést, ami 8-9 millió köbméter naponta.

Egy újabb kérdésre kiemelte, a negyedik negyedévi veszteség kizárólag a készletátértékelésekből származott, ami egyszeri esemény volt. E nélkül az üzleti eredmény 93 milliárd forint volt, s nem mínusz 33,3 milliárd forint.

A vezérigazgató-helyettes elmondta, az idén az első két hónapban visszaesett az üzemanyag-kereslet, mert mindenki takarékoskodik. Becslések szerint februárban 5-10 százalékkal csökkent az üzemanyag-forgalom, ám Mosonyi György szerint ez nem fog fokozódni, s az év egészében ekkora mérséklődéssel kell számolni.

65 dolláros olajárral számolnak

A Mol az idén éves szinten 65 dolláros hordónkénti olajárral számol, az üzemanyagok estében pedig az árrések növekedésével. A társaság azt várja, hogy a benzin esetében tonnánként 80 dollár körüli, míg a gázolaj estében 100 dollár körüli lesz a finomítói árrés. A Mol azzal számol, hogy éves átlagban egy euró 1,25 dollárba kerül majd.

A Mol Nyrt. 141,5 milliárd forint nettó eredményt ért el tavaly, ami 45 százalékkal kisebb az egy évvel korábbinál.     A konszolidált, nem auditált, a nemzetközi pénzügyi jelentési szabvány (IFRS) szerinti eredménykimutatás alapján a társaságnak tavaly a negyedik negyedévben 33,3 milliárd forint vesztesége volt, szemben az egy évvel korábbi 98 milliárd forint nyereséggel. A társaság a veszteséget az "összeomló olajipari környezettel" és a társult vállalkozások "erőteljes" negatív eredményével magyarázta. Az elemzők a negyedik negyedévre 42 milliárd forint nettó veszteséget vártak.

A Mol bevétele 2008-ban 3535 milliárd forint volt, ami 36 százalékkal több a 2007. évinél. A csoport nettó hitelállománya tavaly év végén 690 milliárd forint volt, az eladósodottsági szint pedig 35,9 százalékot ért el decemberben. A ráta gyakorlatilag szinten maradt, mivel egy évvel korábban 35,6 százalék volt.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!