A cég összesen hatmillió forinttal és fél évre szóló ingyenes szakmai tanácsadással járul hozzá a vállalkozási tervek megvalósításához.
A szakmai zsűri döntése alapján legjobbnak tartott tíz pályázó angol nyelven mutatta be vállalkozását és győzhette meg a zsűri tagjait vállalkozása egyediségéről, megvalósíthatóságáról, valamint saját rátermettségéről. A több mint 100 beérkezett pályamunka közül a szakmai grémium végül három tehetséges fiatalnak ítélte oda a pályázat díjait.
Fogszkenner vitte el a pálmát
Az idei pályázat fődíját 3,6 millió forint értékű tőketámogatással Deák Róbert nyerte el, aki egy különleges fogtechnikai szoftverre és egy hozzá kapcsolódó eszközre építi vállalkozását. A Budapesti Műszaki és Gazdaságtudományi Egyetem hallgatójának ötlete alapján a komplett rendszer egy optikai szkennerből, egy 3D-modellezésre alkalmas szoftverből és egy maróegységből áll. A szkenner használatának lényege, hogy nem szükséges a fogakat egyenként digitalizálni, a kész munka egyszerre szkennelhető.
"A szoftver és a használatát lehetővé tevő optikai szkenner megalkotásával az volt a célom, hogy a fogtechnikában több olyan lépést ki lehessen váltani, amit eddig kizárólag kézzel lehetett elvégezni. Bízom abban, hogy találmányomnak köszönhetően a fogászati munka mintázási fázisa órákról percekre rövidül, és a legmagasabb minőségben valósulhat meg" - nyilatkozta Deák Róbert.
A mindennapokban segítene a második helyezett
A pályázat második helyezettje Tógyer Károly, aki 1,2 millió forint értékű támogatást és 6 hónapos tanácsadást kapott vállalkozásának beindításához. A Budapesti Corvinus Egyetem hallgatója innovatív megoldásokkal foglalkozó vállalkozásával nyerte el a zsűri tetszését. "A vállalkozás alapvető ötletét olyan termékek hiánya motiválta, melyek teljes egészében
hiányoznak a hazai piacról, és melyekre a mindennapi élet során számtalanszor szükségünk lehet. Ilyen például az a műanyag zárófedél, amely evőeszközöket is tartalmaz, és joghurtok, valamint hidegkonyhai készítmények biztonságos lezárására alkalmas" - mondta Tógyér Károly. A vállalkozás profilját nem egyetlen termék gyártására és forgalmazására szeretné leszűkíteni, mivel a termékek teljesen eltérő megvalósulási fázisban keletkeznek, valamint különböző igényeket és fogyasztói rétegeket hivatottak kielégíteni.
A második helyezett a szakmai zsűriben magát Salgó István vezérigazgató révén képviseltető ING Bank 250 ezer forintos különdíját is bezsebelte.
Tetőkertek lephetik el az országot
A pályázat harmadik díját - amihez 1,2 millió forint értékű támogatás és hathónapos tanácsadás jár - Szűcs Renátának, a Miskolci Egyetem hallgatójának ítélte oda a szakmai zsűri, aki egy tetőkertek tervezésével és kivitelezésével foglalkozó vállalkozást álmodott meg. "A szolgáltatás segítségével egy élhetőbb, gazdaságosabb és szebb környezetet alakíthat ki az ügyfél maga körül, továbbá lehetővé válik az eddig kihasználatlan területek bevonása az élettérbe" - mondta Szűcs Renáta.
A vállalkozás másodlagos tevékenységi körrel is rendelkezik: mérnöki tervezéssel, angol műszaki szakfordítással, illetve épületek energia-felmérésével foglalkozik.
Az üzleti gondolkodás fejlesztése a cél
Dr. Könczöl Erzsébet, Corvinus Egyetem adjunktusa, a zsűri elnöke kiemelte: "A sörgyár pályázatának legnagyobb értékét abban látom, hogy erős mozgató- és húzóerőt jelent az egyetemi hallgatók számára. A pályázat arra motiválja őket, hogy a fejükben lévő ötleteket formába öntsék, üzleti elképzeléssé formálják. Ez azért kiemelten fontos, mivel sajnos nagyon kevesen jutnak el odáig, hogy ötleteiket valós üzleti elképzelésekké alakítsák."
Az idei évben egyébként nemcsak a gazdasági felsőoktatásban tanuló hallgatók jelentkezhettek. Ennek köszönhető, hogy sokkal több innovatív ötlet jelent meg az idei versenyen. Ez a változás nagy előnyére vált a mezőnynek - tette hozzá az elnök.
Jó, hogy van
"Leginkább az tetszik a pályázatban, hogy egyáltalán van" - jegyezte meg Gerendai Károly, a Sziget Kft. ügyvezető igazgatója. "Nagyon fontosnak tartom, hogy a mai világban bátorítsuk a vállalkozó szellemet. A hallgatók számára pedig megerősítés a pályázat, hiszen visszajelzést kapnak, hogy igenis érdemes kitartani ötleteik mellett. A pályázat legfőbb üzenete, hogy mindannyian támogassuk a fiatalokat elképzeléseik megvalósításában. Úgy érzem, ebben az évben igen erőteljes a vállalkozási potenciál. A díjazottak munkái megfelelő arányban tartalmazták az eredeti ötletet, a szakértelmet, az elkötelezettséget és a reális kockázatot" - fejtette ki.
Fokasz Oresztész