A német BPW Bergische Achsen vállalat tulajdonában lévő szombathelyi cég az elmúlt években rendre húsz százalék körüli forgalombővülést produkált, a válság miatt azonban a múlt esztendő derekától egyre fogyatkoztak megrendeléseik, az úgynevezett szériatermékekből az utolsó negyedévben már csak a korábbi érték 40 százalékát gyártották, s azóta is volt visszaesés.
A korábbi válságkezelő intézkedések, a létszámcsökkentés, a rugalmas munkaidő bevezetése után fordulnak most az Országos Foglalkoztatási Alaphoz, ennek alternatívája 130 ember elbocsátása lenne.
Brumbauer József, a cég ügyvezető igazgatója a lapnak nyilatkozva elmondta: tavaly áprilisban még naponta 940 darab - nehézgépjárművekbe szerelhető - tengelyt gyártottak, most viszont már annak is örülniük kell, ha naponta 140 darabra akad megrendelés. A csökkenés szavai szerint még ennél is jelentősebb lenne, ha az agrárágazat nem tartaná magát. A megrendelésekből úgy tűnik, hogy ez a piaci szegmens jobban bírja a válságot.
Az ügyvezető hangsúlyozta: azzal nem kell számolniuk, hogy a tulajdonos bezárja a gyárat, ezt a tavalyi 25 millió eurós és az idei 6,7 millió eurós beruházás is alátámasztja, de azt elvárja, hogy a cég vezetősége mindent tegyen meg a válság hatásainak enyhítésére.
Ennek szellemében vezették be tavaly az érdekképviselettel történt megállapodás után a rugalmas munkaidőt. A helyzet viszont tovább romlott, így új megállapodást kötöttek, amely szerint jelenleg ha egy héten csak három napra akad munka, akkor fennmaradó két nap egyikét szabadságra írják ki, a másikra pedig 50 százalékos állásidőt fizet a vállalat.
Brumbauer József elmondta az OFA által nyújtott pályázati támogatás három hónapra szól, ennek fejében a vállalat további három hónapra vállal kötelezettséget a továbbfoglalkoztatásra. Így a munkahely legalább fél évig biztonságban lennének. A hosszabb távú döntéseket azonban szavai szerint csak a piaci viszonyok alakulásának ismeretében lehet majd felelősen meghozni.