3p

Hol éri a magyar gazdaságot a globális recesszió?
Lehet idén is költségvetési osztogatás? Bóvliba vágják Magyarországot?

Online Klasszis Klub élőben László Csabával!
Vegyen részt és kérdezze Ön is a korábbi pénzügyminisztert!

2025. május 7. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Az Eu-csatlakozás után sem számítanak a szakemberek népvándorlásszerű külföldi munkakeresésre. Ezt nem csak a korlátozások, hanem az a tény is alátámasztja, hogy az európai munkavállalóknak mindössze két százaléka keres munkát külföldön.

A szakemberek arra számítanak, hogy ez Magyarországon is így lesz. Szakkonferenciát rendeztek arról, hol és mikor tudnak elhelyezkedni a csatlakozás után a magyar munkavállalók. A munkaerő szabad áramlását a jelenlegi uniós tagországok legfeljebb hét évre korlátozhatják a tagjelöltekkel szemben. Ennek alapján lehet dönteni a korlátozás további három évre történő meghosszabbításáról. Az első két évben a tagállamok saját nemzeti joguk rendelkezéseit alkalmazzák. A két év letelte után elemzik az új tagállamok munkavállalóinak munkaerőpiacukra gyakorolt hatását. Az ötödik év végét követően a korlátozások csak akkor tarthatók fenn, ha a tagállamok jelentős piaczavarást tudnak bizonyítani.

Ha egy ország korlátozást vezet be hazánkkal szemben, akkor Magyarország hasonló intézkedéseket hozhat. A szakember emlékeztetett arra, hogy a tizenötök közül Svédország, Dánia, Hollandia, Írország, Spanyolország és az Egyesült Királyság fogadja azonnal, jövő év májusától a magyar munkaerőt, de csak Írország tekint el teljes mértékben a védekező intézkedések bevezetésének lehetőségétől. Két éves átmeneti korlátozás fenntartásáról nyilatkozott Franciaország, Belgium és Finnország. Korlátozást tart majd fenn Ausztria és Németország is.

Előbbi a határ menti ingázókra kvótát engedélyez, mindkét ország szintén kvóta keretében fogadja a gyakornokokat. Görögország, Olaszország, Luxemburg és Portugália álláspontja egyelőre még nem ismeretes, ezeknek az országoknak legkésőbb jövő év május elsejéig kell dönteniük.

Az új tagállamok kölcsönösen megnyitják egymás előtt munkaerő-piacukat, védintézkedés lehetőségének fenntartásával. Védintézkedésre addig van lehetőség a hét év alatt, amíg bármely régi tagállam még korlátozásokat tart fenn egy új tagállammal szemben - húzta alá a szaktárca képviselője. A 2004 május elsejétől az uniós országok a csatlakozási szerződésben szabályozzák egymáshoz való viszonyukat is, így Ciprus és Málta teljes mértékben megnyitja munkaerőpiacát, a többi nyolc tagjelölt, így köztünk hazánk is, ugyanezt teszi, de védekező intézkedések lehetőségét is fenntartja - összegezte a konferencián Iván Gábor a Külügyminisztérium főcsoportfőnöke.

A Külügyminisztérium szakértője felhívta a figyelmet arra is, hogy a szociális ellátásokat a magyar munkavállalók külföldön is élvezhetik, így például, ha valakit baleset ér és Magyarországon biztosított, úgy ugyanúgy ingyenes orvosi ellátást kaphat abban a tagországban, ahol munkát vállal.

A tanácskozáson szóba került a közösségi országok cégeinek végzendő távmunka lehetősége. Nagy László ügyvéd kérdésre válaszolva elmondta: a munkavállaló ilyen esetben továbbra is a magyar Munka törvénykönyve szabályozása alá tartozik majd, annak ellenére, hogy a munkáltatója például egy német cég. Amennyiben nem kapja meg a fizetését, a munkavállaló fordulhat német, de magyar bírósághoz is.


LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!