2p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A bankszektort erőteljes lassulás jellemezte a harmadik negyedévben: három hónap alatt mindössze 1,8 százalékos bővülést produkált – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete tegnap közzétett gyorsjelentéséből. A hosszú távú növekedési ütemben a mostani lassulásnak még nem nagyon látszik a hatása: egy év alatt ugyanis még mindig 23,42 százalékkal növekedtek a hitelintézetek – közli a Világgazdaság.

A forrásokon belül a legszembetűnőbb változást a háztartások betétállományának nagymértékű - 6,25 százalékos - visszaesése jelentette. A mérséklődés leginkább a kamatadó 20 százalékra emelésével magyarázható, hiszen a szeptemberi változás előtt több százmilliárd forint vándorolt át bankbetétekből befektetési alapokba.

A harmadik negyedévben - még a szezonális hatásokat figyelembe véve is - határozottan lassult a hitelek növekedési üteme. Az állományon belül a devizahitelek stabilan tartják elsőbbségüket, annak ellenére, hogy a forint utóbbi hónapokban tapasztalt erősödése önmagában mérsékelte az arányukat.

A kölcsönök devizásodása - állapítja meg a PSZÁF - Magyarországon visszafordíthatatlan folyamat, amelyre az első fél évben tapasztalható árfolyamesés sem volt különösebb hatással. Ennek eredményeként - az új folyósítások alapján - a devizahitelek aránya a lakossági ügyfelek körében is hamarosan meghaladhatja az ötven százalékot. A kölcsönökön belül ugyanakkor továbbra is a lakosságiak nőttek a leggyorsabban, közel kétszer olyan ütemben, mint az összállomány.

Az újonnan kihelyezett lakossági hiteleken belül továbbra is visszaszorulóban vannak a lakáscélúak a fogyasztásiakkal szemben. A vállalkozói kölcsönöknél figyelemre méltó mértékben, hozzávetőleg 300 milliárd forinttal esett a kkv-szektornak nyújtott hitelek állománya. A PSZÁF gyorsjelentése szerint a hitelek portfólióminősége is tovább gyengült a harmadik negyedévben.

A változó, sok tekintetben romló feltételek ellenére a bankszektor eredménye abszolút értékben nőtt az előző év hasonló időszakához képest: az eszközökhöz viszonyított profit ezzel szemben érzékelhetően visszaesett, és csökkent a kamatmarzs is - olvasható a Világgazdaság cikkében.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!