A kamarák, a szakmai érdekképviseletek bevonásával munkaerő-piaci minősítést kapnak majd az egyes iskolák. Azok az oktatási intézmények nyerhetnek majd el jobb osztályzatot, amelyek a munkáltatók, a munkaerő-piac igényeihez igazodva indítanak képzéseket. A munkaügyi kirendeltségek napi kapcsolatot kiépítve az iskolákkal a lemorzsolódó fiatalokat is követik majd. Az úgynevezett termelő iskolák rendszerével a lemorzsolódó fiataloknak nyújtanak majd képzést, illetve begyakoroltató foglalkoztatást. Ezt a kezdetben néhány megyében kísérleti jelleggel indítandó programot 2005-re általánossá kívánja tenni a szaktárca.
A tervek között szerepel, hogy egyre több diák, pályakezdő kapjon lehetőséget az Európai Unió tagállamaiban történő gyakornoki munkára. Így nem csak az adott szakma korszerű ismeretihez juthatnak hozzá a fiatalok, de jobban megismerik az Európai Unió tagállamainak munkaerő-piaci sajátosságait is - említette meg Kiss Péter.
Nagyobb figyelmet kapnak a pályakezdők
A munkaügyi kormányzat a következő években különösen nagy figyelmet kíván fordítani a fiatalok elhelyezkedési esélyeinek javítására, mert a pályakezdés meghatározó lehet a további munkaerő-piaci szerepvállalásban - hangsúlyozta Kiss Péter foglalkoztatáspolitikai és munkaügyi miniszter.