3p

Közel 6 százalékkal csökkent a Fiat Chrysler Automobiles (FCA) árfolyama a milánói értéktőzsdén hétfőn annak nyomán, hogy sajtójelentések szerint a német hatóságok megtilthatják az olasz-amerikai autógyártó járműveinek értékesítését Németországba, ha bizonyítékot találnak a károsanyag-kibocsátási előírások semmibevételére.

A Volkswagen-botrány nyomán a német hatóságok ellenőrizték az összes autógyár német utakon is futó dízelüzemű járműve károsanyag-kibocsátását, és 16 márkánál találtak szabálytalanságokat, köztük a Fiatnál is.

A Bild am Sonntag című, vasárnaponként megjelenő lap azt írta, hogy a szövetségi közlekedési hivatal (KBA) vizsgálatai szerint a Fiat bizonyos modelljeinél az indítást követő 22. percben automatikusan leáll a káros anyagok szűrését végző rendszer, és ennek következtében az érintett modellek a megengedettnél tízszer több nitrogén-oxidot bocsátanak ki a légkörbe. A káros anyagok kibocsátását mérő tesztek normális esetben húsz percig tartanak.

30 éves legendát élesztett újjá a Fiat

A Bild még szombaton német közlekedési minisztériumi forrásokra hivatkozva azt közölte, hogy legrosszabb esetben akár eladási tilalmat is kivethetnek az olasz-amerikai autógyártóra, ha az továbbra is semmibe veszi a kibocsátási előírásokat. Az FCA szóvivője nem volt hajlandó kommentálni a Bild értesüléseit, mindössze annyit közölt, hogy az autógyár "minden járműve eleget tesz a kipufogógáz-szabványoknak".

A Fiatnak a múlt héten csütörtökön kellett volna magyarázatot adna a német hatóságoknak, de ügyvédjeik révén az utolsó pillanatban törölték az egyeztetést. Az autógyár szerint kizárólag az olasz hatóságoknak van joga arra, hogy értékelje a járművek károsanyag-kibocsátását.

A német közlekedési minisztérium már elküldte az adatokat az olasz hatóságoknak és az Európai Bizottságnak ellenőrzés céljából. Berlin arra kérte az illetékes olasz hatóságokat, hogy értékelje ezeket és tegye meg a szükséges intézkedéseket. Az FCA Milánóban forgó részvényei napi mélypontjukon 5,94 eurón, 5,87 százalékos mínuszban forogtak, délután három órakor 4,36 százalékos veszteségben, 6,03 eurón adták-vették.

Függetlenül attól, hogy mi lesz a vizsgálat végeredménye, az UBS svájci befektetési bank elemzői nem tartják valószínűnek, hogy a német hatóságok teljes egészében eladási tilalmat vetnek ki az FCA-ra, hiszen a dízelbotrányt kirobbantó Volkswagen (VW) is háborítatlanul folytathatta minden márkájának értékesítését, noha csalásra lehetőséget nyújtó szoftverrel látta el több dízelautóját.

Az Egyesült Államok Környezetvédelmi Ügynöksége (EPA) 2015 szeptemberében megvádolta a VW-t, hogy olyan szoftvert telepített 482 ezer dízelüzemű járműbe, amely érzékeli a mérés körülményeit. Az autó így a teszteken a valóságos nitrogén-oxid-kibocsátás töredékét produkálja, vagyis csal a vizsgán. A VW, a legnagyobb európai autógyártó vállalat, elismerte a csalást. Az ügy világszerte a VW mintegy 11 millió gépjárművét érinti, ezek közül 8,5 milliót az Európai Unióban adtak el. A botrány kirobbanása után számos országban indult vizsgálat.

MTI

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!