4p

Magyar Péter lenne jobb a gödörben lévő magyar gazdaságnak vagy Orbán Viktor?
Nem lesz baj abból, hogy a nyugdíjmegtakarításokat ingatlancélra is el lehet költeni?
Online Klasszis Klub élőben Felcsuti Péterrel!

Vegyen részt és kérdezzen Ön is!

2024. november 28. 15:30

A részvétel ingyenes, regisztráljon itt!

Súlyos összegekbe kerülhet, ha egy munkáltató – a jogszabályok ismerete hiányában - nem megfelelően szünteti meg egy alkalmazott munkajogviszonyát. Fontos tudni, hogy ez miként valósítható meg: közös megegyezéssel, rendes vagy rendkívüli felmondással. Az mfor.hu annak is utána nézett, milyen esetben jár végkielégítés a munkavállalónak.

Ki és mikor kaphat végkielégítést?

Rendes felmondás 

A munkáltató megszüntetheti a jogviszonyt rendes felmondással is. Egyik felmondási indok lehet a munkavállaló képessége: ha az illető idő közben "elkopik", nem tudja ellátni a feladatát. Ide vezethet a munkavállalónak a munkajogviszonnyal kapcsolatos magatartása, például amikor valaki előzetes letartóztatásba kerül, vagy viselkedésével (tegyük fel: rendszeres kocsmai verekedésbe keveredik) a cég jóhírnevét sérti. (Utóbbi vezethet rendkívüli felmondáshoz is.)

Ezekben az esetekben fontos a részletes indoklás. Azonban nagyon oda kell figyelni, hogy diszkriminatív alapon – lásd kor, nem, származás, bőrszín, ideológia, vallás - nem lehet senkinek sem felmondani.

A munkavállalók a legtöbb esetben nem tudnak védekezni akkor, amikor a munkáltató működésével összefüggő okra hivatkozik, például átszervezésre, munkakör-összevonásra, kiszervezésre. Nem árt tudni, hogy munkáltató jogutódlásra nem lehet hivatkozni, ilyenkor a munkaviszonyok automatikusan folytatódnak.

Felmondási tilalmak


Vannak különböző felmondási tilalmak, amiket a munkáltatónak figyelembe kell vennie: ilyen például a betegség miatti keresőképtelenség; a beteg gyermek ápolására táppénzes állományba helyezés; a közeli hozzátartozó ápolása vagy gondozása céljából kapott fizetés nélküli szabadság; a terhesség, a születést követő három hónap illetve a szülési szabadság; illetve a gyermek hároméves koráig a gyermekgondozási segély folyósításának időtartama.

Végkielégítés

Az Mt. szabályozza azt is, hogy a munkavállalót mikor illeti meg végkielégítés. Ez azon esetekben jár, amikor az illető munkaviszonya a munkáltató rendes felmondása vagy jogutód nélküli megszűnése következtében szűnik meg. Nem kap végkielégítést, aki a megszűnés időpontjában nyugdíjasnak minősül.

A végkielégítés mértékéről is határoz a törvény: legalább három év esetén egyhavi, legalább öt év esetén kéthavi, tíz év esetén háromhavi stb. átlagkereset összege jár. Ettől csak a munkavállaló javára lehet eltérni.

Prof. Dr. Kiss György szerint elhibázott a szabályozás, hiszen például csoportos létszámcsökkentés esetén aránytalanul nagy összeget fizethet a munkáltató. Külföldön egyébként a legtöbb helyen ezt kollektív szerződésben szabályozzák, és ahol van erre kikötés, ott mindenhol ennél nagyobb időtartamot határoznak meg.

Rendkívüli felmondás

Rendkívüli felmondással a munkáltató, illetve a munkavállaló a munkaviszonyt akkor szüntetheti meg, ha a másik fél a munkaviszonyból származó lényeges kötelezettségét szándékosan vagy súlyos gondatlansággal jelentős mértékben megszegi, vagy egyébként olyan magatartás tanúsít, amely a munkaviszony fenntartását lehetetlenné teszi. Ilyen eset például, amikor egy munkaadó nem fizet munkabért, vagy a munkavégzés helyét nem megfelelően állapítja meg, illetve ha egy munkavállaló a szerződésben vállalt kötelezettségeit nem teljesíti.

De az is ehhez az esethez vezethet, amikor a munkaadó nem teljesíti foglalkoztatási kötelezettségét, például nem ad munkát az illetőnek, vagy bevált alkalmazottait áthelyezi. Ugyanakkor ha a munkaviszonyt a munkavállaló szünteti meg rendkívüli felmondással, a munkáltató köteles annyi időre járó átlagkeresetet kifizetni, amennyi a munkáltató rendes felmondása esetén járna, továbbá megfelelően alkalmazni kell a végkielégítés szabályait is. Ráadásul a munkavállaló követelheti felmerült kárának megtérítését is.

(Munkajogi kérdésekben keresse Dr. Róna András szakértőnket!) 

Kovács Zita

Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!