Kávé iránti szenvedélyünk mindig is legendás volt – ezt most kutatási adatok is alátámasztják. A GfK szerint a lakosság 76 százaléka fogyaszt kávét, ebből több mint 60 százalék naponta egy, közel 40 százalék pedig akár több csésze feketét is elkortyolgat.
Úgy tűnik, ahogy idősödünk, egyre intenzívebb kávéfogyasztókká válunk. 30 éves kor alatt ritkábban, fölötte azonban egyre népszerűbb ez a szokás. A legszenvedélyesebb fogyasztók a 40-60 évesek, de a 60 év felettiek közel háromnegyede is legalább naponta egy csészével megiszik.
Kávéfogyasztási szokásainkat jövedelmünk sem befolyásolja jelentősen: a magas, közepes illetve kis jövedelemmel rendelkező háztartásokban szinte ugyanannyi a nem (22-26 százalék), a ritkán (4-8 százalék) és a rendszeresen kávét fogyasztók (27-33 százalék), illetve a kifejezetten kávéimádók (35-44 százalék) aránya.
A magyarokra jellemző tradicionális eszpresszófogyasztás napjainkra sem változott: ma is a rövid fekete az igazi kedvenc. Különösen érvényes ez az idősebb korosztályra – ahol minden korcsoportban 70 százalék feletti arányt ér el az eszpresszófogyasztás – valamint az megrögzött kávéivókra. Az eszpresszó után – jócskán lemaradva – a capuccino következik, ezt a kávétípust inkább a fiatalabbak és a kisfogyasztók részesítik előnyben. A dobogó harmadik fokán a tejeskávé áll – ez szintén a fiatal korosztály körében népszerű.
Ahogy a fogyasztás gyakoriságát sem befolyásolja az ár, a jövedelem a kávé típusának esetében sem jelentős differenciáló tényező. Legtöbben – bármennyibe is kerül – továbbra is eszpresszót fogyasztanak, érdekes azonban, hogy a magasabb jövedelműek között a cappucino-t fogyasztók aránya is jóval magasabb.