Egy 37 éves háztartásigép-kereskedő került a leggazdagabb kínai üzletemberek listájának élére, derül ki a Forbes magazinból. Wong Kwong-yu, a Gome Appliances alapítója elmondta: vagyona meghaladja a 2,3 milliárd dollárt, amelyet az hajtott fel leginkább, hogy a kínai feltörekvő középosztály körében ugrásszerűen megnőtt a kereslet a háztartási kellékek iránt, tudósított a Forbes.
A leggazdagabb kínaiak négyszázas listájának számos szereplője egyébként botrányba keveredett. A magazin megjegyezte, hogy a tavalyi lista 16. helyezettje, Zhang Rongkun, sanghaji fejlesztő az idén jelentősen visszaesett, miután korrupció vádjával letartóztatták és a cég részvényei hatalmasat estek.
Emellett a kínai üzleti magazin, a Cajing arról számolt be a héten, hogy Wong ellen vizsgálat indult illegális kölcsönügyletek miatt. Hong Kongban a Gome papírok kereskedelmét egy időre fel kellett függeszteni a hír után. A társaság közölte: nem volt tudomásuk semmiféle vizsgálatról.
Az idei listán szereplők negyven százaléka negyven év alatti. Ez rávilágít arra a tényre, hogy a legtöbbüknek a kiskereskedelmi, az internetes és az ingatlanos cége ugrott nagyot a fogyasztói piac robbanásszerű bővülésének köszönhetően. A leggazdagabb kínaiak sokkal fiatalabbak, mint a leggazdagabb amerikaiak, mondta Russel Flannery, a Forbes sanghaji irodájának vezetője egy sajtótájékoztatón.
A lista második helyezettje, az ingatlanfejlesztő Xu Rongnao 2,1 milliárd dolláros vagyonával, őt Larry Yung, a Citic Pacific konglomerátum elnöke követi kétmilliárd dollárral. Yung a szintén ismert Rong Zhijiannal együtt tavaly még az első helyen állt. A leggazdagabb nő az ötödik, 1,5 milliárd dollárral Zhang Ying, aki papírújrahasznosító üzletet csinált a Nine Dragons Paper Co.-ben, amely Kína legnagyobb kartonpapírgyára. Zhang októberben, a Rupert Hoogewerf újságíró által összeállított lsita szerint Kína leggazdagabb embere volt.
Flannery szerint a Forbes úgy kalkulálta Zhang vagyonát, hogy a férje és a testvére tuladjonrészét a Nine Dragonból nem számolta bele. Ha a holdingot egy kalap alá vennék, a család volna az első a listán.
Negyven alatt a leggazdagabb kínai
Az internetes, az ingatlanos és a kiskereskedelmi cégek és cégvezetők kaszálnak a legnagyobbat abból, hogy Kína gazdasága rohamtempóban bővül - összegzi a Forbes. A leggazdagabb kínaiak pozíciója azonban ingatag: többen kétes ügyletekbe keverdnek a profit érdekében.