3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

A ViDaNet nem egyesülhet a Magyar Telekommal, mivel az összefonódással érintett földrajzi területen a vezetékes telefon-, illetve kábeltelevíziós hálózatok egy kézbe kerültek volna, s ezzel megszűnt volna az infrastruktúra-alapú verseny - közölte a Gazdasági Versenyhivatal.

A közlemény szerint így a Magyar Telekom Nyrt. nem szerezhet irányítást a ViDaNet Zrt. felett. A fúziót a versenyhatóság annak ellenére tiltotta meg, hogy a Magyar Telekom a döntés előtt vállalásokkal igyekezett orvosolni a felmerülő versenyjogi problémákat.

A Magyar Telekom Nyrt. 2008. december 8-án opciós nyilatkozatot intézett a Kaptár Zrt.-hez, amivel a ViDaNet Zrt.-ben megszerezte a szavazati jogok 100 százalékát. Ezt követően a Magyar Telekom a részvényszerzéséhez a GVH engedélyét kérte.

A távközlési társaság szerint a tervezett összefonódás a piaci folyamatok alapján, elsősorban a mobilinternet térnyerése és a műholdas televíziós szolgáltatások előretörése révén nem hoz létre olyan helyzetet, ami korlátozná a versenyt. A Magyar Telekom jelezte: ha szükséges, akkor az összefonódás engedélyezése érdekében hajlandó kötelezettségeket vállalni.

A ViDaNet Zrt. 20 településen, például Győr, Tata, Mosonmagyaróvár, Kaposvár, Pécs, illetve Budapest egyes területein nyújt elektronikus hírközlési, kábeltelevíziós műsorterjesztési, kábelnet alapú szélessávú internet-, illetve beszédcélú hangátviteli szolgáltatásokat, jellemzően lakossági felhasználóknak.

A Magyar Telekom Magyarország legnagyobb piaci részesedéssel rendelkező lakossági vezetékes telefon és szélessávú internet, valamint mobil távközlési szolgáltatója.

A GVH vizsgálata során előzetes álláspontban közölte a Magyar Telekommal, hogy a lakossági szélessávú vezetékes internet hozzáférés, a hangszolgáltatások, illetve a műsorterjesztés piacán az összefonódás előreláthatólag olyan gazdasági erőfölényt hoz létre, ami akadályozza a hatékony versenyt.

A közlemény szerint a versenyhatóság értékelte a Magyar Telekom kötelezettségvállalásra tett indítványát, ám arra jutott, hogy ezek nem oldják meg a versenyproblémákat. Ezt követően a GVH tárgyalást tartott az ügyben, amelyen a Magyar Telekom bejelentette, hogy módosítani kívánja kötelezettségvállalását, amiért a GVH második tárgyalást is tartott.

A Magyar Telekom újabb indítványában például fejlesztéseket vállalt, s azt, hogy a ViDaNet szolgáltatási területein bizonyos feltételekkel a meglevő hálózati alépítményeihez, így a föld alatti kábel-alagutakhoz, vagy a légkábelek elhelyezésére alkalmas póznákhoz hozzáférést nyújt az azt kérő vállalkozás részére.

A GVH azonban mindezek ellenére sem engedélyezte az összefonódást azért, mert a vezetékes telefon-, illetve kábeltelevíziós hálózatok a korábbi független irányítást követően egyetlen cégcsoport kezébe kerültek volna, s megszűnt volna a versenyhelyzet.

MTI/Menedzsment Fórum

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!