3p

„E” mint energia konferencia - fókuszban a megújulóenergia-politika érvényesülése, az energia tárolási lehetőségei, a gáz- és árampiac helyzete, a zöld átmenet finanszírozása, az elektromobilitás jövőképe.

Bankvezérek, neves energiapiaci szakértők, egyetemi tanárok és kutatók a jelen kihívásairól: hallgassa meg Ön is élőben!

2024. május 16. Budapest

Részletek és jelentkezés

Bár jövőre szinte teljesen megszűnik a béren kívüli juttatások adómentessége, még mindig költségmegtakarítást jelent majd a vállalatoknak, és magasabb jövedelmet a munkavállalóknak. A változásokról Novák Évát, a NEXON cafeteria-szakértőjét kérdeztük.

Novák Éva

Hogyan változik a cafeteria szabályozása?

Novák Éva, NEXON: 2010-től általános, 54 százalékos természetbeni adómérték vonatkozik majd a népszerű hideg étkezési utalványra és a csekély értékű ajándékra. A kedvezményes, vagyis 25 százalékos kulcs alá tartozik jövőre a helyi közlekedési bérlet, az üdülési csekk (a minimálbér összegéig), a meleg étkezési jegy (havi 18 ezer forintig), az önkéntes pénztári befizetések (a minimálbér feléig), az iskolarendszerű képzés (a minimálbér 2,5-szereséig), valamint az iskolakezdési támogatás (a minimálbér 30 százalékáig). Emellett adómentes marad a munkáltató által nyújtott kedvezményes számítógép- és internethasználat, míg a lakáscélú munkáltatói támogatás adóterhet nem viselő járandóság lesz.

Mit jelent ez a gyakorlatban? Érdemes lesz még alkalmazni a cafeteriát?

N. É.: Még ha kevésbé optimális megoldás is a cafeteria, mint az adómódosításokat megelőzően, továbbra is költségmegtakarítást jelent majd a vállalatok számára. Ráadásul a nettó összegeket vizsgálva a munkavállalók számára is kedvezőbb, mint a bér jellegű juttatás. A kedvezményes, 25 százalékos adókulccsal terhelt 100 000 forintos bruttó természetbeni juttatás esetén például a vállalat összes ráfordítása 125 000 forint lesz (a jelenleg ismert elszámolási szabályok szerint), és a munkavállaló a teljes 100 000 forintot „kézhez” kapja az igényelt juttatások formájában.  Ha azonban a dolgozó ugyanezt az összeget bér jellegű juttatásként kapja, a vállalat ráfordítása 128 500 forint, ugyanakkor a munkavállaló 17 százalékos szja esetén 61 410 forintot, 32 százalékos szja esetén pedig 42 360 forintot kap kifizetéskor.

Milyen további szempontokat kell figyelembe venni a béren kívüli juttatások bevezetésekor?

N. É.: Ahogy a bérszámfejtéshez kapcsolódó egyéb területeken, úgy a cafeteria esetén is rendkívül fontos a pontos adminisztráció, amelynek vezetését ugyanakkor megnehezíti az állandóan változó jogszabályi környezet. Erre jelenthet megoldást egy olyan szoftver, amely a gyakori frissítéseknek köszönhetően mindig megfelel az aktuális törvényi előírásoknak. A nexCAFÉ rendszer csökkenti az adminisztrációra fordított időt, mégis naprakész információt biztosít. Emellett interaktív dolgozói önkiszolgáló modult is tartalmaz, amelyen keresztül a munkavállalók maguk „menedzselhetik” béren kívüli juttatásaikat. A program ráadásul most 20 százalék kedvezménnyel érhető el. Amennyiben egy vállalat nem akarja, vagy nem tudja saját erőből megoldani a cafeteria adminisztrációját, a feladat kiszervezése jelenthet megoldást. A NEXON outsourcing szolgáltatása keretében például 60 000 munkavállaló bérét számfejti, de számos ügyfelénél már a cafeteria-, a munkaidő- és a személyügyi nyilvántartás feladatait is ellátja.

További információ a nexCAFÉ rendszerről és a NEXON outsourcing szolgáltatásáról.

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Szerkesztőségünkben mindig azon dolgozunk, hogy higgadt hangvételű, tárgyilagos és magas szakmai színvonalú írásokat nyújtsunk Olvasóink számára.
Előfizetőink máshol nem olvasott, minőségi tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Előfizetésünk egyszerre nyújt korlátlan hozzáférést az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz, a Klub csomag pedig egyebek között a Piac és Profit magazin teljes tartalmához hozzáférést és hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmaz.


Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!