5p

A három magyar mobilszolgáltató akadályozza a fapados cégek beindulását, állítják a lehetséges virtuális szolgáltatók képviselői. A kiépített hálózattal rendelkező cégek vezetői viszont azt mondják, ők nyitottak lennének, de még nem találkoztak életképes üzleti modellel. A piacot szabályozó hatóságok szerint verseny van, nincs szükség beavatkozásra. Úgy tűnik tehát, egyelőre nem lesz itthon fapados mobilszolgáltatás. Mfor.hu háttér.

Nem a fapados mobilra (Mfor-montázs)

Heves, már-már személyeskedő vitában próbálták tisztázni a hazai mobilpiac jelenlévő és potenciális szereplői a múlt heti telepont.hu 2007 konferencián, miért nincs Magyarországon fapados, azaz a hálózattal rendelkező szolgáltatók kapacitásainak tartós bérletén alapuló virtuális mobilszolgáltatás. (Az angolból átvett magyar szakirodalomban az ilyen szolgáltatást MVNO-nak rövidítik).

Nyitottak az antennások

Szathmári Géza, az egyik lehetséges szolgáltatóként fellépő GTS-Datanet ügyvezető igazgatója azt vetette a már piacon lévő és saját antennahálózattal rendelkező három mobilcég szemére, hogy teljesíthetetlen feltételekkel akadályozzák egy MVNO-cég piacra lépését. A Vodafone és a T-Mobile-t üzemeltető Magyar Telekom jelen lévő képviselői viszont visszautasították ezeket a vádakat, mondván: nyitottak lennének a jó üzleti megoldásokra, de ilyenekkel még nem találkoztak.

Szathmári Géza szerint Magyarországon minden feltétel adott egy MVNO-szolgáltatás beindításához: a szabályok nem tiltják, az ország mobil-hangszolgáltatások szempontjából teljesen lefedett, egy lakosra már átlagosan több mint egy előfizetés jut. (Így egy új cég belépése élénkíthetné a "beállt" versenyt.) Ráadásul léteznek a virtuális mobilszolgáltatás iránt érdeklődő cégek is. Hogy ennek ellenére mégsem indult még el itthon MVNO-vállalkozás, annak több oka van a GTS-Datanet ügyvezetője szerint.

Van-e valódi verseny? 

Egyrészt a mobilszolgáltatók félnek az igazi versenytől, amit az is mutat, hogy a piaci részesedési adatok nem nagyon változtak az utóbbi időben. Másrészt a kormányzatnak nem érdeke egy MVNO-cég megjelenése, mert akkor nem tudná jó pénzért eladni a még "talonban lévő" negyedik mobilszolgáltatási jogot (licencet).

Marchart Pál, a Vodafone távközléspolitikai igazgatója viszont úgy látja, hogy a potenciális szolgáltatók rosszul közelítik meg a virtuális mobilszolgáltatás kérdését.

"A magyar árak elmaradnak az uniós átlagártól, ezen a területen már nem nagyon van hova lemenni. Csak egy innovatív, hozzáadott értékkel bíró szolgáltatással lehetne megjelenni a piacon" - fogalmazott Marchart Pál.  Az is hajtóerő lehet, ha egy cég jó márkanévvel rendelkezik, és ezt kívánja tovább erősíteni saját virtuális mobilszolgáltatással, mint ahogy a Tesco teszi az Egyesült Királyságban - tette hozzá.

Beállt a mobilpiac

A Nemzeti Hírközlési Hatóság (NHH) már többször megvizsgálta, van-e szükség beavatkozásra a mobilszolgáltatók piacán, ám minden alkalommal azt állapították meg, hogy nincs ilyesmire szükség - mondta Bárányné Dr. Sülle Gabriella, a Magyar Telekom mobil üzletágának távközléspolitikai és szabályozási igazgatója. Véleménye szerint ez is mutatja, hogy a mobilpiacon valódi verseny zajlik.

A Vodafone szakértője ehhez hozzátette, hogy tudomása szerint az Európai Unió hivatalai is arra készülnek, hogy az uniós szabályozásból kiveszik azt a passzust, ami szerint a hálózattal rendelkező szolgáltatóknak hozzáférést kell biztosítaniuk rendszereikhez a kisebb MVNO-cégek számára.

Több elemzőcég kutatásainak eredményei is azt mutatják, hogy a magyar mobilpiac beállt - tette hozzá az elhangzottakhoz Zsembery György, a HTCC csoport marketing-igazgatóhelyettese. Véleménye szerint is a hozzáadott-értéket képviselő szolgáltatások bevezetésével lehetne életképes  MVNO-szolgáltatást beindítani.

Egyelőre nem indul MVNO 

Megemlítette, hogy az üzleti felhasználóknak kialakított szolgáltatás működőképes lehet. Már csak azért is, mert egy vállalatnál megkönnyíti az ügyvitelt, ha egy helyről kapnak számlát a kommunikációs szolgáltatásokért.

Hozzátette ugyanakor: a GTS-Datanet ügyvezető igazgatójával ellentétben nem tartaná jó ötletnek, ha törvényben köteleznék a nagy szolgáltatókat hálózatuk kapacitásainak átengedésére. Nyugat-európai példák is bizonyítják, hogy csak a maguktól, a kölcsönös üzleti haszon érdekében létrejövő MVNO-együttműködések sikeresek hosszútávon.

Zsembery György megismételte azt, amit lapunknak már korábban mondtak a HTCC-csoportnál: a virtuális mobilszolgáltatás beindítása csak az egyik lehetőség a sok közül. Hiszen Magyarországon van még egy fel nem használt mobillicenc, amit meg lehet vásárolni és saját hálózatot is lehet építeni.

A vita végén mindenesetre elhangzott az a kijelentés, hogy Magyarországon egyelőre nem indul virtuális mobilszolgáltatás. A résztvevők közül senki sem állította ennek ellenkezőjét.

L. Nagy Gábor


Menedzsment Fórum 

LEGYEN ÖN IS ELŐFIZETŐNK!

Előfizetőink máshol nem olvasott, higgadt hangvételű, tárgyilagos és
magas szakmai színvonalú tartalomhoz jutnak hozzá havonta már 1490 forintért.
Korlátlan hozzáférést adunk az Mfor.hu és a Privátbankár.hu tartalmaihoz is, a Klub csomag pedig a hirdetés nélküli olvasási lehetőséget is tartalmazza.
Mi nap mint nap bizonyítani fogunk! Legyen Ön is előfizetőnk!